Prstýnková šála – Strojní vlákno i tkaní – přírodní barva béžová
Detailní popis produktu
Vlna, na kterou se zapomnělo
Kašmírová vlna vznikla v Ladakhu (tam kde pomáhá naše neziskovka). V minulém století se produkce kašmíru rozšířila po celém světě a v současné době množství vlny z kraje kde pomáháme je zcela bezvýznamné. Zapomenutá kašmírová produkce má však velmi kvalitní vlnu za směšně dostupnou cenu. Více v článku.
Zapomenutý kašmír stojí u ostatních desetitisíce
Strojně zpracovaná šála, kterou vám nabízíme za 3 490 Kč prodává firma Pashma pro zahraniční trh za 25 tisíc Kč. Ručně zpracovanou šálu pro Indický trh prodává Pashma za 20 tisíc Kč, ale v našem obchodě stojí 6 950 Kč. Podrobné srovnání zde.
Přirozená barva znamená největší kvalitu vlny
U šál v kolekci Zapomenutý kašmír nabízíme převážně přirozené barvy. Cílem kampaně je nabídnout tu nejlepší vlnu. Přirozené barvy zachovávají kvalitní vlnu. Čím větší úpravou prochází vlna (například barvením), tím více klesá kvalita vlny. Podrobnosti v tomto článku.
Daň za cenově dostupný prémiový kašmír
Je to velká fluktulace v přirozených barvách – například každá béžová šála může být trochu jiná. Fluktuace ve váze šály – například Šála se strojním vláknem a tkaním může mít od 115 g do 155 g. Odhadujeme, že šály budou více žmolkovat v porovnání s konvenční produkcí. Šály nejdou žehlit. Pro podrobnosti náš kontaktujte. Nic z toho není tak zásadní nevýhoda v porovnání s kvalitou vlny Zapomenutého kašmíru.
Přijďte si šály osahat nebo si dejme videohovor
Testovací vzorky Zapomenutého kašmíru jsou na osahání dostupné v Brně Králově poli. Můžete je porovnat taky s běžně nabízeným kašmírem. Můžeme si také společně zavolat přes videohovor a ukázat si, jak se mohou lišit odstíny přirozených barev. Napište nebo zavolejte.
Ruční vs. strojní výroba
Tradiční výroba je ruční. Technický rozvoj přinesl strojní výrobu vláken a oblečení. Strojní výroba je rychlejší, levnější a stabilnější a zcela preferovaná všemi výrobci (až na výjimky jak třeba tato). Strojní výroba umožňuje vytvoření tenčího vlákna (popřípadě hustějšího úpletu nebo tkaní). Oblečení z tenčího vlákna působí velmi jemně a zákazníkům je většinou velmi příjemné. Cena a jemnost výrobků u zákazníků vyhrává v porovnání s ruční výrobou.
Na ruční výrobu – ať už se jedná o výrobu vláken nebo oblečení – se většinou spotřebuje více vlny. Výrobky jsou potom odolnější nebo teplejší (přesněji lépe regulují teplotu). Koupením ručně tkané šály podpoříte tradiční výrobu a lidi, kteří ji udržují. My jsme však nenašli žádný zákaznicky srozumitelný argument, proč je ruční výroba lepší. Ruční výroba šál se stále udržuje v Indii spíše jako tradice, než že by to mělo obchodní potenciál. Nicméně ručně tkaná šála ze strojově zpracovaného vláka může mít uživatelské výhody jako třeba v případě této šály.
Dodavatel šál Nawang fandí naší neziskovce
Ne všechna vlna z Indie je tak kvalitní jako nabízíme v kolekci Zapomenutý kašmír. Zdrojem zázraku prémiové kvality za dostupnou cenu je dodavatel Nawang. Ten je z Malého Tibetu a je jedním z pár lidí, který usiluje o rozvoj kašmírového odvětví. Nawang je prostě u zdroje, dobře ví, jak kvalitní mají vlnu a nikdo jej nemůže ošidit v průběhu zpracování vlny. Jinak řečeno, cena Zapomenutého kašmíru je přijatelná, protože šála nejde přes spoustu přeprodejců v distribučním řetězci.
Nawangovi šály nabízené v naší kolekci Zapomenutý kašmír provedené ručně – ať už vlákno i tkaní, nebo jenom tkaní – jsou udělány v Malém Tibetu přímo Nawangovými zaměstnanci. Všechno strojní zpracování – ať už vlákno i tkaní – je provedeno partnery v nížinné Indii. Strojní výroba vlákna i šál není možná přímo v ladakhu kvůli příliš velkému suchu. V Malém Tibetu je možné vytvořit vlákno i šálu ručně, a to je tradiční technologie. Ať jsou kašmírové oblečení vyráběné přímo Nawangem nebo jeho partnery v nížinné Indii, v obou případech však Nawang ví, jak vypadá ta nejkvalitnější vlna právě z Malého Tibetu a nenechá se nikým ošidit.
Nawang na narodil v polokočovné rodině zemědělců a pastevců ve vesnici Teri, 90 km východně od Lehu v oblasti Changthang (známá právě kašmírskými kozami a jejich vlnou). Do páté třídy žil doma s rodiči a prarodiči a ve volném čase se pásl ovce a kašmírové kozy. Během vyššího středoškolského studia v Lehu dostal Nawang možnost cestovat po Indii a Číně a školit se v různých technologiích souvisejících s výrobou kašmíru (drhání, mykání, předení, tkaní atd.). Indická vláda postavila závod zpracování vlny přímo v Malém Tibetu. Čistá vlna se ze surové doposud zpracovávala v Kašmíru a skutečnost že se 80 % odpadu surové vlny již nechá v Ladakhu byla revoluční změnou. V moment spuštěné nového závodu Nawang právě dokončil studium a sedm let zde pracoval jako technik. Od roku 2010 začal Nawang prodávat kašmírové výrobky a začal s jejich samostatnou výrobou přímo v Malém Tibetu. V současné době zaměstnává několik tkalců (převážně žen v domácnosti), které vyrábí ručně zpracované výrobky. Staví vlastní tkalcovskou dílnu a začal s pletenými výrobky – zatím rukavice a čepice a testuje výrobu svetrů. Nawang dovezl několik sofistikovanějších tkalcovských stavů s kterými testuje vytváření více sofistikovaných vzorů inspirovaných dávnými tkalcovskými technikami. Nawangovi držíme palce, protože sám iniciativně rozvíjí odvětví. Většinový přístup obyvatel Malého Tibetu je ten, že až to bude zaplatí vláda, tak klidně budu rozvíjet odvětví.
Jsme rádi, že Nawang velmi dlouho fandí činnost naší neziskovky a organizačně nám pomáhá. Například spoluorganizoval propojení tradičního umělce Ančuka a Ivy Bittová, kteří společně hráli v Malém Tibetu ale i v ČR. Pomohl najít a vytipovat umělce, pomáhal nám organizovat cestu do nomádské oblasti a pomáhal s vypravením Ančuka do ČR – to není málo na to že to dělal zcela zadarmo.
Nawang v průběhu sběru vlny. Nawang je uprostřed fotky.
Péče o kašmír
Mytí
Připravte si:
- nádobu na umývání (třeba lavor)
- vlažnou vodu (nikdy ne teplejší než 40 °C)
- šampon, dětský šampon nebo prací prášek na vlnu nebo kašmír
- ručník (dostatečně velký tak, abyste mohli oblečení do něj zabalit)
Postup
- Do lavoru dejte vlažnou vodu a promíchejte s šamponem (nebo dalšími prostředky)
- Do lavoru vložte kašmírové oblečení a jemně promíchejte
- Po 5 minut nechte nasáknout kašmír vodou s šamponem
- Vodu vyměňte, promněte oblečení v čerstvé vodě tak, abyste vyprali všechen šampon. Popřípadě výměnu vody opakujte, dokud se nevymyje všechen šampon.
- Vymačkejte přebytečnou vodu. NIKDY kašmírové oblečení nekruťte, neždímejte, nenatahujte. Jenom jej jemně mačkejte v dlaních, popřípadě jej přitlačte ke stěně lavoru.
- Rozprostřete oblečení na ručník a zabalte jej do něj (můžete jej klidně i zarolovat jako štrůdl), aby do něj vsákla přebytečná voda.
- Rozprostřete kašmír na podložku, kde jej necháte vyschnout. To může být stůl, věšák nebo vysoušeč svetrů. Nicméně oblečení musí být podložené, NIKDY nesmí viset.
Skladování
Kašmír nevěšte (ani na ramínka nebo věšáky na šály). Vždy jej poskládejte a uložte do na poličku nebo šuplíku.
Žehlení
- Oblečení ideálně převraťte naruby (třeba v případě svetru)
- Položte přes kašmír vlhký ručník
- Žehlete přes vlhký ručník na co nejnižší teplotu
Další informace
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.