Bylinné čaje doskladníme v průběhu března 2024

ZAPOMENUTÝ KAŠMÍR – PRÉMIOVÁ ŠÁLA ZA DOSTUPNOU CENU – JAK JE TO MOŽNÉ?

 Zapomenutý 2

Kašmírová vlna vznikla v Ladakhu (tam kde pomáhá naše neziskovka). V minulém století se produkce kašmíru rozšířila po celém světě a v současné době množství vlny z kraje kde pomáháme je zcela bezvýznamné. Zapomenutá kašmírová produkce má však velmi kvalitní vlnu za směšně dostupnou cenu. Šála, kterou vám nabízíme za 3 490 Kč prodávají luxusní značky 25 tisíc Kč – srovnání zde. Daní za nízkou cenu jsou odlišnosti v barevnosti, váze a dalších parametrech. Pokud jste se nadchnuli pro kašmír vlnu z Malého Tibetu byste rozhodně měli poznat.

 

Koupit šály ze Zapomenutého kašmíru

 

Jak je tedy možné, že vám nabízíme prémiovou kašmírovou vlnu za dostupnou cenu?

  • V Malém Tibetu nezvládají konkurovat velkým světovým producentům jednak objemem ale i standardy. Nicméně kvalita vlny zůstává ta nejlepší – více zde.
  • Dodavatel Nawang, který je přímo z Malého Tibetu dbá, aby v jeho výrobcích byla ta nejlepší vlna a taky fandí naší neziskovce – více zde.
  • Nakupujete na objednávku – tím pádem nejsou v ceně neprodané šály kterých bychom vyhodili – více o konceptu objednávky zde
  • Daní za dostupnou cenu ladackého kašmíru je, velká varieta v odstínech přirozených barev, velká varieta v parametrech jako váha. Šály mohou více žmolkovat a jsou méně odolné na žehlení - více zde

 

Jak se zapomnělo na vlnu z Ladakhu

Kašmírové kozy jsou z Malého Tibetu – místa, kde pomáhá naše neziskovka. Drsný kraj formoval kozu tak, že má úžasnou vlnu. Po staletí se vlna z Malého Tibetu dovezla do lokality Kašmíru, tam z ní vytvořili šály a od tamtudy je rozvezli do celého světa (proto se vlna jmenuje „Kašmír“ a ne „Ladakh“, je prostě známá po jejich zpracovatelích a prodejcích). V minulém století se po celém světě naopak rozvezla kašmírská koza. V současné době se 70 % světového produkce kašmíru se vyrobí v Číně, 20 % v Mongolsku a zbylých 10 % v Afghánistánu, Austrálii, Indii, Íránu, Nepálu a Pákistánu, USA a jinde.

Současný svět indickou produkci kašmíru zcela ignoruje. Situaci rozumíme tak, že objem vlny z Ladakhu je velmi malý. Tamní producenti neumí plnit takové technologické standardy jako jejich čínští a mongolští konkurenti. Takže když by si obrovská firma objednala velkou zakázku šál z Ladakhu, dostala by například příliš velkou varietu v barvě vlny, a to by pro ni bylo nepřijatelné. Proto radši sáhne po čínském producentovi, který to bez problému zajistí.

Na druhou stranu, pokud indičtí producenti Kašmíru neumí splnit varietu profesních standardů současných velkých producentů, neznamená to, že vlna není kvalitní. Naopak velcí producenti pod vlivem tlaku na cenu, ale i množství procesů zpracování vlny pro dodržení standardů (který každý z nich snižuje kvalitu vlny) nabízejí méně kvalitní vlnu, než je ladacká. Jinak řečeno v Ladakhu sice zaspali dobu, ale pořád mají velmi kvalitní vlnu, na kterou zbytek světa mezitím zapomněl. Varieta například v barvě může vadit velkému producentu oblečení, ale pro naši neziskovku, které nabízí autentické a unikátní výrobky to je naopak výhodou - více o naší filozofii

20160504-Ladakh_May-3044-1

20160503-Ladakh_May-2024-1

20160504-Ladakh_May-3286-1

Fotky z oblasti Chantang - místa kde se pěstuje ladacká kašmírová vlna 

 

Daní za prémiový kašmír je varieta v parametrech  

  • Je to velká fluktulace v přirozených barvách. Vždy když je oblečení přirozeně barveno nebo jsou ponechány přirozené barvy, tak nevýhodou je varieta odstínů a každý nakoupí trochu jinou béžovou.
  • Fluktuace v hmotnosti šály – například Šála se strojním vláknem a tkaním může mít hmotnost od 115 g do 155 g - to je dost velký rozdíl!
  • Odhadujeme, že šály budou více žmolkovat v porovnání s konvenční produkcí - žmolkování neznamená že šála nebo vlna je nekvalitní jenom je to uživatelsky nepříjemné.
  • Zkoušeli jsme šály žehlit stejně jako konvenční šály a šála se zkrabatila, radši jsme s tím přestali a očekáváme že šála nejde žehlit. 

Na druhou stranu, nic z toho není tak zásadní nevýhoda v porovnání s kvalitou vlny Zapomenutého kašmíru. Chápeme, že velké výrobce varieta ve standardech odradí, ale pro naši neziskovku je to naopak výhodou. Snažíme se promovat unikátnost materiálů a tradic a ladacký kašmír do toho perfektně sedí - více o naší filozofii

 

Naši šálu za 3,5 tisíce koupíte u ostatních za 25 tisíc Kč

Srovnávání je obtížné a ošemetné. Problém je, že se o prodávaném kašmírovém oblečení skoro nic nedozvíte (jak jsme psali v tomto článku). Dovolíme si prohlásit, že Kašmír z Ladakhu můžete srovnávat s tím co ostatní prodejci nabízejí jako prémiový kašmír nebo baby kašmír.

Pashma

U této značky můžeme s jistotou prohlásit, že nabízí šály z vlny z Ladakhu. Osahali jsme si ji v jejich kamenném obchodě v Delhi, ale taky to prohlašují na jejich webu i při osobním prodeji (dejte pozor, že ne všechny šály od firmy Pashma jsou z ladacké vlny). Dvě zcela identické šály z kolekce Zapomenutý kašmír jde najít i u značky Pashma.

  • Šála u nás za 3,5 tisíc kč u nich za 25 tisíc Kč (kromě rozměrů o šále nic nevíme, ale očekáváme že parametry jako třeba počet příze a další jsou identické s šálou v naší kolekci Zapomenutý kašmír)
  • Šála s ručně vytvořeným vláknem i ručně tkaná stojí u nás 6,9 tisíc Kč u značky Pashma byla kamenném obchodě za 20 tisíc Kč. Pokud by byla na e-shopu v nabídce pro zahraniční nakupující, mohla by být její cena o třetinu až polovinu větší než v kamenném obchodě. 

 

Loro Piana

Jedná se spíše o orientační srovnání. Jejich šály, které jsou označeny za „baby Kašmír“ se nám zdají nejvíce podobné šálám, které nabízíme v kolekci Zapomenutý kašmír

  • Šála, která má poloviční rozměry, než naše šála v kolekci zapomenutý kašmír, stojí 27 500 Kč, takže rozměrový ekvivalent by byl za 55 000 Kč. O šále nevíme další parametry, podle fotky se zdá že by mohla mít čtyři příze. Pokud by tento předpoklad platil znamenalo by to, že cena ekvivalentní naší kolekci by byla 27 5000 Kč. I přesto že takto spekulujeme pořád jde vidět, že premiové kašmírové šály u konkurence mají cenu ve zcela jiném řádu. 

Další baby Casmere šály od Loro Piana můžete najít zde.

Srovnání 

 

DODAVATELÉ ZAPOMENUTÉHO KAŠMÍRU: Nawang fandí naší neziskovce

Ne všechna vlna z Indie je tak kvalitní jako nabízíme v kolekci Zapomenutý kašmír. Zdrojem zázraku prémiové kvality za dostupnou cenu je dodavatel Nawang. Ten je z Malého Tibetu a je jedním z pár lidí, který usiluje o rozvoj kašmírového odvětví. Nawang je prostě u zdroje, dobře ví, jak kvalitní mají vlnu a nikdo jej nemůže ošidit v průběhu zpracování vlny. Jinak řečeno, cena Zapomenutého kašmíru je přijatelná, protože šála nejde přes spoustu přeprodejců v distribučním řetězci.

Nawangovi šály nabízené v naší kolekci Zapomenutý kašmír provedené ručně – ať už vlákno i tkaní, nebo jenom tkaní – jsou udělány v Malém Tibetu přímo Nawangovými zaměstnanci. Všechno strojní zpracování – ať už vlákno i tkaní – je provedeno partnery v nížinné Indii. Strojní výroba vlákna i šál není možná přímo v ladakhu kvůli příliš velkému suchu. V Malém Tibetu je možné vytvořit vlákno i šálu ručně, a to je tradiční technologie. Ať jsou kašmírové oblečení vyráběné přímo Nawangem nebo jeho partnery v nížinné Indii, v obou případech však Nawang ví, jak vypadá ta nejkvalitnější vlna právě z Malého Tibetu a nenechá se nikým ošidit.

Nawang na narodil v polokočovné rodině zemědělců a pastevců ve vesnici Teri, 90 km východně od Lehu v oblasti Changthang (známá právě kašmírskými kozami a jejich vlnou). Do páté třídy žil doma s rodiči a prarodiči a ve volném čase se pásl ovce a kašmírové kozy. Během vyššího středoškolského studia v Lehu dostal Nawang možnost cestovat po Indii a Číně a školit se v různých technologiích souvisejících s výrobou kašmíru (drhání, mykání, předení, tkaní atd.). Indická vláda postavila závod zpracování vlny přímo v Malém Tibetu. Čistá vlna se ze surové doposud zpracovávala v Kašmíru a skutečnost že se 80 % odpadu surové vlny již nechá v Ladakhu byla revoluční změnou. V moment spuštěné nového závodu Nawang právě dokončil studium a sedm let zde pracoval jako technik. Od roku 2010 začal Nawang prodávat kašmírové výrobky a začal s jejich samostatnou výrobou přímo v Malém Tibetu. V současné době zaměstnává několik tkalců (převážně žen v domácnosti), které vyrábí ručně zpracované výrobky. Staví vlastní tkalcovskou dílnu a začal s pletenými výrobky – zatím rukavice a čepice a testuje výrobu svetrů. Nawang dovezl několik sofistikovanějších tkalcovských stavů s kterými testuje vytváření více sofistikovaných vzorů inspirovaných dávnými tkalcovskými technikami. Nawangovi držíme palce, protože sám iniciativně rozvíjí odvětví. Většinový přístup obyvatel Malého Tibetu je ten, že až to bude zaplatí vláda, tak klidně budu rozvíjet odvětví.

Jsme rádi, že Nawang velmi dlouho fandí činnost naší neziskovky a organizačně nám pomáhá. Například spoluorganizoval propojení tradičního umělce Ančuka a Ivy Bittová, kteří společně hráli v Malém Tibetu ale i v ČR. Pomohl najít a vytipovat umělce, pomáhal nám organizovat cestu do nomádské oblasti a pomáhal s vypravením Ančuka do ČR – to není málo na to že to dělal zcela zadarmo.

Nawang 2

Nawang v průběhu sběru vlny. Nawang je uprostřed fotky.

Dodavatelé Zapomenutého Kašmíru: Angmo nedostala žádné vzdělání, ale stala se řemeslnou superstar.

Rodiče rozhodli, že Angmo vzdělání nedostane a bude se starat o statek. Ve vesnickém prostředí Angmo ovládla všechny řemesla tak mistrně, že začala školit ženy z celého Ladakhu a díky tomu získal sebevědomí k založení první ryze lokální oděvní značky Utpala. Manžel Angmo všemi úspory podporoval její růst a díky tomu vám můžeme nabídnout ideální příklad uvědomělé mody.

Když byla Angmo dítě, její rodiče rozhodli, že ona zůstane v domácnosti a bude se starat o dům, zvířata a pole. Angmo chodila tedy do školy pouze dva roky, tj. do první a druhé třídy. I když se zdálo, že mezi osmi sourozenci Angmo nedostala nejlepší start do života, obrátila řemeslně zručná dívka vše ve vlastní výhodu. Zatímco její sourozenci dokončili univerzitu a dělali něco, co bychom na západě považovali za kariéru, Angmo se na vesnici naučila všechny tradiční řemesla a její schopnosti získali v komunitě respekt.

Když neziskovka Ledeg, situovaná v hlavním městě v Malého Tibetu, spustila program na podporu tradičních řemesel, hledali šikovné řemeslné ženy, které by školili ostatní. Věhlas Angmo se donesl až k nim a Angmo se přestěhovala z vesnice Alči do hlavního města a 10 let vedla workshopy a školení pro osmdesát tamních žen. Obsahem školní bylo vytváření šál, oblečení, panenek, výšivek, tašek, košů, čepek atd. To, co se Angmo učila na vesnici spoustu let od jejího otce a dalších členů komunity, mohla najednou učit všechny ostatní.

V průběhu působení v Neziskovce se Angmo setkala se spoustou lidí, včetně schopných lidí ze západu i Indie. Všechny nápady, podměty a pochvaly, které řemeslná superstar získala, vyústili v to, že získala dostatek sebevědomí a v roce 2002 založila vlastní oděvní výrobu a značku. Utpala se tedy stala první ryze lokální textilní značkou, která přesunula výrobu oblečení z pozice „dělám oblečení pro mou domácnost“ do pozice „dělám oblečení k prodeji zákazníkům“.

Evropanům přijde sice zcela normální, když si někdo založí vlastní firmu, v Malém Tibetu je to diametrálně jiné. Tamní obyvatele nebývají iniciativní, většinou se radši schovávají za tamní společnost nebo čekají až to vláda za ně vyřeší. Navíc textil není tamními obyvateli považován za lukrativní odvětví. Jinak řečeno založit si stavební firmu, protože mi bratr působící v politice bude přihrávat státní zakázky, je zcela jiná iniciativa než založit si firmu v odvětví, které je považováno tamními obyvateli za aktivitu, která zbyla na ty, kteří zůstali na vesnici.

Odvaha a zápal Angmo, která nedochodila ani druhou třídu a do dnes neumí slovo anglicky, jsou obdivuhodné. Další obdivuhodná skutečnost je, že Angmo inspirovala ostatní. Dnes je v hlavním městě Malého Tibetu deset ryze lokálních oděvních značek. Naprostá většina z nich se naučila řemeslo od Angmo. I když ostatní zvládají lépe práci s Intagramem, šály od Angmo jsou řemeslně mnohem lépe zpracované, než práce všech ostatních.

Za bussinessovým dobrodružstvím Angmo stál jeden významný podporovatel. Její manžel pracoval ve státním sféře a manželčino úsilí všestranně podporoval. Státní zaměstnaní je pro obyvatele Malého Tibetu velký finanční příjem za minimální pracovní úsilí. Většina Ladačanů však získané prostředky ze státního zaměstnání využije na stavbu velkého domu, který musí mít nejlepší vyřezávání na okenních překladech nebo modlitební místnost plnou oltářů a soch – ideálně lepší než okolní domy, popřípadě nejlepší z celé vesnice. Příběh Angmo a jejího manžela Tashi-ho je tedy o to více fascinující, že místo stavby velkého domu investovali do vlastní oděvní značky, která je pionýrem lokální výbory oblečení.

Manžel Tashi byl vždy fascinovaný, jak Angmo umí barvit textil. Její schopnosti jej přitahovali, a tak začal pracovat s ní. Peníze ze státního zaměstnání potom investovali na nákup vybavení, obchodu, další školení, najmutí lidí a všeho dalšího co bylo pro rozjezd a provoz potřeba. Tashi tedy chodil do dvou prací, ráno šel odsedět pár hodit do kanceláře a odpoledne šel vyrábět šály s Angmo.

Dnes mají obchod na hlavní třídě, prodají kolem stovek šál ročně a mohou být hrdí na kvalitu jejich výroby, která nemá konkurenci. Vám, zákazníkům benefičního obchodu tedy můžeme zaručit, že šály, které budete z jejich obchodu mít, jsou rozhodně lokální, unikátní, zcela přírodní, velmi specifické – prostě z pohledu uvědomělé mody si asi nic lepšího nejde představit.

 119930800_329594051598885_4642762367358224290_n

Nawang je vlevo na fotce

 

Koupit šály ze Zapomenutého kašmíru

Zdroje

  • http://www.behzadlarry.com/changpa----nomads-of-the-tibetan-plateau/20160901-Ladakh-Autumn16-1534/