V polovině října dodáme fotky všech barevných variant šál

PROČ JEDEN KAŠMÍROVÝ SVETR STOJÍ 2,5 A DRUHÝ 25 TISÍC KČ? NÁVOD, JAK ROZLIŠIT RŮZNOU KVALITU

MainPhoto

Jak je možné, že jeden kašmírový svetr stojí 2 500 Kč a jiný 25 000 Kč? Cenu kašmírového oblečení určuje kvalita vlny, množství použité vlny, vzor pletení a další. Tyto parametry se v naprosté většině případů nedozvíte a potom kupujete zajíce v pytli. V dnešní době nemusí stát kvalitní svetr nebo šála desetitisíce. Na druhou stranu nástrah, které vás čekají u cen kolem pár tisíc, je hodně. V článku se dozvíte, jaké parametry určují cenu kašmírového oblečení, kde je hranice mezi technickými limity a podvodem a co můžete udělat, abyste nebyli ošizeni. Přečtením budete osvícení tím, jak je naše planeta zajímavá a pestrá a taky budete vybavení pro kašmírové nákupy!

Pokud chcete vědět

 

Koupit kašmírové oblečení

 

OBSAH

 

Přednosti a nedostatky kašmírových výrobků – přehled

Když si koupíte kašmírový výrobek budou pro vás důležité vlastnosti níže. Ty jsou přímo spjaté s tím kolik oblečení bude stát.

  • Jemnost
  • Hřejivost (přesněji se však jedná o regulaci tepla, kašmír vás bude v létě chladit, více zde)
  • Výdrž a držení tvaru (u pletených výrobků)
  • Žmolkování popřípadě chlupatění

Vše začíná od vlny. Čím je lepší, tím bude mít oblečení lepší vlastnosti a bude dražší. Kvalita a množství (váha) vlny je parametr, který nejvíce ovlivňuje cenu výrobku. Potom záleží, jak je vlna zpracována. Například čím více je barvena, tím více mohou klesat pozitivní vlastnosti kašmíru třeba jeho jemnost. Pokud upletete svetr z tlusté příze, bude velmi hřejivý, ale drahý (protože bylo spotřebováno hodně vlny). Když budete utahovat méně oka v průběhu pletení, ušetříte na materiálu a snížíte cenu, ale svetr bude méně držet tvar. Všechny kašmírové výrobky žmolkují. V některých případech to však může být ukázka použití nekvalitní vlny nebo třeba důsledek intenzivního barvení. Příklady výše jsou jenom pro vytvoření představy. Níže v popisujeme více příkladů a větší podrobnosti.

Parametry, které převážně rozhodují o kvalitě jsou: kvalita vlny (průměr vláken a délka vláken), vrstvy příze, hustota úpletu, vzor pletení, ruční nebo strojní výroba, barvení a váha oblečení. Podobnosti níže v článku.

Přehled jak může být

 

Přehled, jak může být zákazník ošizen. Co budete schopni odhalit po přečtení článku.

  • Postrčí mu jiný materiál než kašmír – třeba místo kašmírové šály mu dají bavlněnou. Tento druh podvodu se vám stane hlavně při cestování v Indii nebo Nepálu a nákupech v krámcích tamních prodejců. Hodláme tvrdit, že po přečtení článku byste měli být schopni tuto situaci bez problému odhalit. Na tento druh podvodu se nejvíce soustředí část článku Svépomocné testovaní kašmíru. Odhalení, zda vám prodejce podstrkává směs kašmíru s vlnou nebo bavlnou už není tak jednoduché. Pro tento případ vám, pokud již máte kašmír „osahaný“ nebo jej můžete porovnávat. Článek vám pomůže být proti tomuto podvodu aspoň rezistentní.
  • Nedozvíte se parametry kašmírového oblečení, což prodejci umožní vám prodat méně kvalitní výrobek za cenu drahého výrobku. Protože jste se o oblečení nedozvěděli parametry nemůžete potom nic namítnout. Tento druh podvodu se vám může stát u online nebo offline prodeje kašmírových výrobků u evropských (západních) prodejců. Článek vám pomůže dozvědět se, o co se máte zajímat, před tím, než oblečení koupíte, popřípadě jak zpětně odhalit, že jsme byli oklamáni. V článku jsou příklady, jak můžete být ošizeni bez znalostí parametrů (důsledek pro vás bude že svetr nebude držet tvar) popřípadě se dozvíte nuance mezi podvody a technologickými limitacemi (barvený svetr bude více žmolkovat nebo není to podvod). Přečtením se stanete připravenější na tyto podvody. Nejideálnější obrana je nakupovat u renomovaných značek.

Přednosti

Rozdíl mezi slovy Kašmír a Pašmína

Kašmír je pojmenování pro vlnu z himálajské kozy a z které se vytváří oblečení. Kašmír je taky indický stát. První světoví exportéři Kašmírového oblečení byli právě kašmírci, podle kterých dostal materiál jméno. Zajímavé však je, že vlna se získávala z Ladakhu neboli Malého Tibetu (oblast kde podporuje naše neziskovka tamní školu) a kašmírci ji pouze utkali a potom prodali, více v článku o historii.

Kašmír je světově respektované slovo pro vlnu. Přesněji protříděnou podsadu (spodní srst) kašmírské kozy (Capra hircus laniger), jejíž velikost vláken je od 12 do 21 mikrometrů. Například definice podle amerického zákona najdete zde (poslední odstavec v oddílu).

Pašmína je slovo které původně používali Kašmírci pro označení vlny. Jedná se o perské slovo pro vlnu „pash“. Slovo Pašmína tedy není pevně definováno jako slovo kašmír, a tak se využívá „prodej levného luxusu“ nebo „vytváření legend“. Například

  • Nejčastěji se slovo Pašmína používá tak, aby nebylo jasné, jestli je to šála nebo materiál. Tuto techniku můžete vidět třeba u obchodu Himalife, kde z nadpisu nevíte, jestli je to materiál nebo jméno pro šálu. Šála se vylíčí jako kdyby se jednalo o kašmír a potom se tam podsune něco o nějaké příměsi z hedvábí, takže ve výsledku nevíce naprosto vůbec nic. Cena 350 Kč za Kašmírovou šálu je blbost.
  • Někteří výrobci šál udávají, že Pašmína je to samé jako Kašmír
  • Máme zkušenost, že vlna k Ladakhu může být velmi kvalitní v poměru s nejvíce rozšířenou vlnou v kašmírovém odvětví (vysvětleno v dalším odstavci). Na wikipedii se taky dočtete, že slovo pašmína se používá pro nejkvalitnější vlnu na světě z Malého Tibetu (poslední věta prvního odstavce). Rozumíme tomu tak, že zde slovo Pašmína posloužilo k vytváření legendy o nejlepší vlně (bez ohledu na to že to tak asi je že v Ladakhu je skutečně kvalitní vlna).

117903574_3279117692181976_7241456851385477434_o

 

Kontext současné výroby kašmíru. Zákazníci většinou koupí standardizovanou vlnu.

Z předchozího odstavce víte, že kašmírová vlna se začala poprvé vyvážet z oblasti Kašmír. Od tam vzniklo jméno materiálu, odrůda koz, technologické postupy. V současné době je však výroba kašmíru v Indii, v porovnání s tím, co se děje ve zbytku světa, bezvýznamná a po všech stránkách skomírající. V současné době se 70 % světového produkce kašmíru se vyrobí v Číně, 20 % v Mongolsku a zbylých 10 % v Afghánistánu, Austrálii, Indii, Íránu, Nepálu a Pákistánu, USA a jinde. Čína a Mongolsko vedou v objemu, kvalitě i službách pří prodeji vlny, vláken nebo oblečení. Několik firem v Číně a Mongolsku vyrobí většinu vlny na světě, kterou si přebírá mnoho výrobců oblečení, a ještě více prodejcům atd. Producenti vlny z Číny a Mongolska tedy předepisují standardy, které jsou potom všude nebo se je snaží zbytek světa dohnat. Pro zákazníky to znamená, že se jde celkem s jistotou spolehnout, že v jakémkoliv evropském e-shopu nebo kamenné prodejně koupíte podobný kašmír, kdy nejčastěji se prodává výrobky z vlny s vlákny velikost 15 mikrometrů (parametr vysvětlen níže) což je ideálně kombinace mezi kvalitou a cenou.

Současný svět indickou produkci kašmíru zcela ignoruje. My se však tomuto tématu věnujeme, protože v této lokalitě podporuje naše neziskovka vzdělávání a taky, že hodně našich příznivců s námi cestovalo do Malého Tibetu a u toho se dostali do kontaktu s kašmírovým oblečením. Většinou však v podobě, že jim někdo podstrčil bavlněnou silk pašmínu za tři stovky Kč s tím, že se jedná o kašmír.

Jak se dělal KAšmír

Tradiční a zároveň současné tkaní kašmírových šál v Ladakhu

Jak se dělá kašmír dnes

Současná výroba kašmíru v Číně (konkrétně vytváření vláken)

Kašmírový svetr za desetitisíce je minulostí

Cena svetru z kašmíru v rozmezí od 3 000 Kč do 10 000 Kč je zcela v pohodě (na podporu prohlášení třeba tento článek). Pokud tedy pomineme že vás vyloženě někdo podvedete, můžete se spolehnout, že v této cenové hladině budete mít kvalitně svetr. Cena může stoupat i výše, ale potom je otázka jestli vám lepší kvalita vlny bude stát za ty peníze navíc.

Dříve bylo běžné za svetr z pravého kašmíru zaplatit desetitisíce. Teprve tehdy si mohl být zákazník jistý, že má pravý kašmír. V dnešní době to již není nutné. Je to díky technologiím, které zjednodušili výrobu, více propojenému světu který zkrátil výkupní řetězce vlny nebo i konkurenci kašmíru v například od vlny z alpaky.

 DrahýNeníPotřeba

 

Parametry, které určují použití i cenu výrobku z kašmíru

Parametry jako průměr vláken nebo hustota úpletu budou rozhodovat, jak se ve svetru cítíte, na co jej použijete, popřípadě kolik by měl stát. Když chcete velmi hřejivý svetr měl být z vícevrstvé příze, například tj. čtyři až dvanáct vrstev.

Skoro žádná značka neudává nic o parametrech kašmírového výrobku. Třeba Mark & Spencer udává jenom cenu, obchod Kašmírový Svět vám řekne aspoň počet vrstev příze (ale formou anglické zkraty 2ply, takže neangažovaný člověk nic neví). Výjimku tvoří například firma softgoat, kde mají u výrobků napsané aspoň hustotu úpletu a vrstvy příze a hlouběji na webu se jde doklikat k používanému průměrů vláken. Nikdy a nikde jsme neviděli váhu oblečení, která vypovídá o tom kolik bylo použito vlny a což má největší vliv na cenu.

Dokážeme pochopit, že pro módní giganty je velmi obtížné transparentně popisovat „rodokmen“ každého kusu oblečení, když ještě přihlédneme ke skutečnosti, jak rapidní každoroční změny kupředu se v odvětví výroby kašmíru odehrají. Nedokážeme však pochopit, proč firmy i dodavatelé mají takový problém vysvětlit zákazníků, že svetr z čtyřech vrstev příze je teplejší než svetr z dvou přízí. Místo toho se namáhají s psaním textů plných prázdných keců jako „nadčasový“ svetr.

Vlna 2

Vlna po odstranění hrubých vláken, umytí a pročesání je jako vata z jiného světa

 

Kvalita vlny – průměr, délka vláken, záhyby

Průměr i délka vláken jsou velmi úzce propojeny. Proto je házíme do „jednoho pytle“ a ve zbytku článku je pojmenováváme kvalita vlny.

Průměr vláken

Malý průměr vláken je důvodem, proč je kašmír tak jemný a hřejivý (izolační) materiál. Čím menší tím lepší a dražší.

Definice průměru vlákna kašmíru se pohybují v rozmezí od 12 do 30 mikronů. Například americký zákon předepisuje, že průměr nepřesáhne 19 mikronů s mediánem 25 % a ne více jak 3 % vláken přes 30 mikronů (více zde).

Kvalitní kašmírové výrobky mají vlákna od 15 do 19 mikronů. Pokud mikrony klesají pod 15, udávají prodejci, že se jedná o to nejlepší a cena za svetr začíná na 10 tisíci a jde výše (například). Naopak pokud průměr kašmírových vláken je kolem 20 mikronů a výše, cena za svetr potom drasticky padá, a to bude asi důvod proč firma NAADAM prodává svetr za 1500 Kč.

Nejčastěji se používá průměr vláken 15,5 mikronů (těch 0,5 je tam protože jeto rozmezí vláken od 0,1 do 0,9). Je to ideální poměr mezi kvalitou a cenou. Například Čínská firma M.ORO, která vytvoří 10 % roční světové produkce kašmíru, prodává největší objem vláken kolem 15,5. Vlákna 16,5 povařuje M.ORO jako nejnižší kvalitu.

Rozdíl středním vláknem 0,5 mikrometrů (když jedna šála bude 15,5 a druhá 15,0) bude na prahu rozpoznatelnosti pro nezkušeného zákazníka. Když se budete soustředit, tak to poznáte, ale může se vám stát, že je taky zaměníte. Rozdíl 1 mikrometr už byste měli rozpoznat. Rozdíl 3 mikrometry už bude vlna s rapidním rozdílem a rozdíl pozná suverénně každý (viz třeba článek u výrobce příze zde nebo svépomocné testy níže v článku).

Dodavatel našeho kašmírového oblečení udává velikost vláken Kašmíru 15,5.

Měření průměrů vlákna

 

Porovnání průměru vláken kašmíru s ostatními materiály – aneb záhyby jsou klíčem k izolaci a jemnosti

Když má hedvábí průměr od 5 do 10 mikronů proč není tak hřejivé jako kašmír? Rozdíl spočívá v tom, že Kašmír má na povrchu záhyby (záhyby mají všechny přírodní vlny). Ty zadržují vzduch i vlhkost a tím pádem izolují nebo redukují teplotu (kašmír se dá nosit i v létě, protože také odvádí vlhkost z povrchu kůže a tím vás bude chladit). Záhyby jsou také příčinou jemnosti. Čím menší průměr vlákna, tím více záhybů, tím lepší kašmír. Množství záhybů je také parametr, který se dá mikroskopicky měřit.

Vlny, které můžete s kašmírem porovnávat jsou třeba ovčí, lamí, králičí, velbloudí, tuří atd. Není to však tak jednoduché, že se jenom kouknete na velikost průměru vlákna a na základě toho řeknete, které zvíře má lepší vlnu. Například vlna z angorského králíka je sice jemná, ale není elastická. Proto musí se míchat s dalšími materiály, než se z ní vytvoří oblečení. Stejně tak nejde jednoduše říct, že vlna lamy je lepší než kašmír – záleží třeba na typu nebo pěstitelích. Například lama Vikuňa má průměr vláken vlny 12.5 mikronů, ale lama Alpaka kolem 30 mikronů.

Jsou vlny, které jsou jednoznačně lepší než kašmír, jsou například Qiviut 12-14 mikronů, Vikuňa 12,5 mikronů nebo Šantůš 7 až 10 mikronů. Problém je v jejich dostupnosti která způsobuje, že cena oblečení letí do extrému. Například svetr z Vikuni s obyčejným úpletem stojí u Loro Piana 100 tisíc Kč a copánkový úplet 200 tisíc Kč. Vikuně jsou skoro vyhynutý druh. Jejich vlna se získá ulovením lam, ostříhám a zpětném vypuštění do přírody. Peruánská vláda potom hlídá, aby k lovení došlo jenom jednou za tři roky. Šantůš je vlna tibetské antilopy. Tu se nikdy nepodařilo domestikovat. Pro získání vlny se antilopy zabíjejí a Indická vláda v současnosti kompletně zakázala lov i výrobu šantůše.

Potom jsou vlny, které mají horší vlastnosti než kašmír. To je ovčí vlna které má od 19 do 30 mikronů a různé zdroje uvádí, že kašmír je 4 krát až 8 krát hřejivější než ovčí vlna. Kašmírová vlna se často míchá s ovčí a více o tom píšeme zde.

Porovnávání vln je obsáhlé téma a další informace najdete například v tomto článku.

Průměry a detaily různých vláken

 

Délka vláken

Délka jednotlivých kašmírových vláken je důležitá pro vytváření příze, žmolkování, jemnost i hřejivost. Délka vláken se pohybuje od 28 mm do 40 mm a čím další tím lepší a dražší.

Z delších vláken se vytváří lepší příze – tj. při tenčím vláku bude více hřát. Velmi často se dočtete, že délka vláken ovlivňuje, jak moc bude kašmírový výrobek žmolkovat, popřípadě jak moc bude chlupatý. To je pravda, ale žmolkování ovlivňuje i více skutečností jako je třeba intenzita barvení nebo hustota úpletu.

Dodavatel našeho kašmírového oblečení udává délku vláken Kašmíru v rozmezí od 28 mm do 40 mm.

Měření délka vláken

 

Vrstvy příze

Představuje množství nití, které se zakroutí do sebe. V případě kašmírových výrobků se toto číslo pohybuje od 2 do 12 (ale horní hranice není ničím určena a může to být třeba i 24). Příze má značení 2/26 nm (nano metrů, ale nejedná se o délku). Dvojka představuje počet nití a dvacet šestka počet metrů které je potřeba k dosažení váhy 1 g. Anglicky se značí počet přízí jako ply což je velmi častá zkratka použitá u specifikace oblečení (zkratka většinou není vysvětlena). Kroucení přízí do sebe je anglicky plying a česky skaní.

Naprostá většina kašmírových výrobků je vyrobena ze dvou přízí – takovéto výrobky jsou nejuniverzálnější. Pokud zvyšujete počet přízí bude výrobek tlustější, těžší, teplejší (lépe izolovat), bude více vážit a může být i odolnější (tj. že se vám například tak jednoduše neprodřou lokty na svetru). Svetr z více jak 12 vrstev příze už najdete výjimečně.

Čím více je vrstev příze, tím více spotřebujete kašmírové vlny a tím dražší bude svetr nebo šála.

Jedna vrstva příze nemá u pletených výrobků použití. U tkaných výrobků (šály) se může použít. Stočení dvou nití do jedné příze vždy sníží jemnost kašmírového vlákna. Proto se vyrábí šála z dvou typů příze, jedno vrstvá a dvou vrstvá. Kdy dvouvrstvá dodává pevnost a odolnost a jednovrstvá dodává jemnost a hřejivost.

Kašmírové výrobky v našem obchodu mají nejčastěji dvě vrstvy příze. 

Vytváření vrstev příze 2

Hustota úpletu

Měří se jako počet stehů na palec. U kašmírových svetrů se hodnoty pohybují v hodnotách 3, 5, 7, 12, 14, 16 a značí se jako gg.

Čím nižší hodnota úpletu je tím tlustější, teplejší a těžší svetr budete mít – nejtlustější svetry budou mít hustotu 3gg (například zde). Čím vyšší bude hustota úpletu tím tenčí bude svetr nebo tričko. Například spodní prádlo nebo trička jsou vyrobeny s hustotou 16gg (například zde). Univerzální svetry mají nejčastěji hustotu úpletu 12gg.

Zvolení hustoty úpletu ovlivňuje velikost příze, jehly a pleteného vzoru. Nejčastější logika věci tedy je, že když máte tlustější přízi, použijete tlustější jehlu a tím máte větší rozestupy mezi stehy a tím nižší hustotu úpletu. Samozřejmě mohou se objevit výjimky.

U nižší hustoty úpletu a tlustší příze spotřebujete více kašmírové vlny což udělá svetr dražší. U vysokého úpletu a tenčího vlákna spotřebujete méně vlny (toto svetr zlevní), ale například spojení rukávů k tělu svetru s vysokým úpletem trvá mnohem déle (to jej zase prodraží). Například společnost Naadam uvádí, že jejich zaměstnanci zvládnou zkompletovat za 8hodinovou směnu pouze tři trička s hustotou úpletu 16 gg. Bez ohledu na pracnost spojování, množství spotřebované kašmírové vlny bude mít rozhodující vliv na cenu svetru, tj nižší hustotu úpletu bude vždy draží než vyšší.  

Hustota úpletu (2.1)

Hustota úpletu

 

Vzor pletení

Čím je pletení složitější tím je cena dražší. Pokud je úplet zcela jednoduchý pletací stoje jedou na automatiku. Pokud je vzor složitější, jedou pletací stoje na polo automatiku, musí být obsluhovány personálem a tím je jejich pletení dražší. Složitost vzoru pletení je již záležitost, kterou každý zákazník jednoduše vidí a dokáže si to představit. Názor na to o kolik dražší je copánkový úplet než obyčejný si můžete udělat tak že si u prodejce kašmíru najdete svetr ze stejnými parametry (vlna, příze, hustota úpletu) a kouknete se o kolik je dražší jednoduchý a složitý úplet.

Copankovy

 

Ruční vs. stojní

Vytváření příze, pletení nebo tkaní se dá dělat ručně nebo strojově. Ruční výroba je násobně dražší než strojní. Například výrobci šál z Kašmíru (teď myslíme území v Indii) mají trojnásobný cenový rozdíl u šál vyrobených kompletně ručně a kompletně strojně (kompletně se myslí příze i tkaní). Na druhou stranu může mít ruční zpracování specifické uživatelské výhody.

V některých lokalitách (třeba jako Indický Ladakh nebo Kašmír) mají stále živou tradici ruční výroby kašmírových výrobků. V případě Kašmíru jsme nabyli dojmu, že je to spíše udržování tradice, kterou nic příliš netlačí dopředu. Ale v Ladakhu je příliš suchý vzduch na to, aby tam mohli použít automatické stroje, a jediná možnost, jak udělat šálu, jak se to dělalo odjakživa, a to ručně.

Ručně tkaná šála bude mít nerovnoměrně rozmístěna vlákna. Takže až se vám bude někdo snažit podstrčit šálu, kterou ručně tkala jho babička za trojnásobnou cenu a šála bude mít geometricky dokonale uspořádaná vlákna, tak to můžete jednoduše poznat.

Z naší zkušenosti je ručně tkaná šála zajímavější z toho ohledu, že se chová, jakou houbička, kterou pustíte ze sevření ruku. Snaží se vyplnit veškerý prostor který máte kolem krku a postupem si nás tkané šály skutečně získaly. Tkaná šála působí více elegantním dojmem, ale není tak aktivní při vyplňování prostoru kolem vašeho krku. Porovnání šál v nabídce našeho obchodu zde.

Ručně vytvářené kašmírové oblečení bude ve většině případů z tlustší příze než strojní. Takovýto výrobek bude potom teplejší a odolnější, než jeho strojní ekvivalent což může být také bráno jako výhoda ručního pletení.

Ruční Strojní Tkaní

 

Váha

Zvážení kašmírových výrobků vám poskytne klíčovou informaci o tom, jaká by měla být jejich cena. Váha vypoví o množství použité vlny, které má největší vliv na cenu kašmírového oblečení (za předpokladu stejné/podobné kvality vlny). Udávání váhy kašmírového výrobku jsme doposud nikdy neviděli u žádného prodejce kašmírového oblečení.  

V našem obchodu a v obchodu Felipe najdete dva svetry ze zcela stejnými parametry. Průměr vláken, vrstvy příze, hustota úpletu, vzhled, velikost límců i cena jsou zcela stejné. Nicméně váha našeho svetru je 255 g a váha svetru od Felipe je 200 g. Na svetr od Felipe se použilo o 22 % méně materiálu než na náš a asi to bude tak, že Felipe na vás tedy více vydělal (třeba nejméně o 10 %, řádově mezi tisíc a dvěma tisíci kč). Svetr bude méně hřát, ale zaznamenali jsme, že hůř drží tvar (viz níže).

Nejpravděpodobnějším způsobem, jak jde docílit menší váhy ze stejných parametrů je, v průběhu pletení méně utahovat oka (anglicky horizontal tension strenght). Hustota úpletu zůstane stejná, ale ve svislém směru použijete méně materiálu. Počet stehů (hustota úpletu) může zákazník poznat jednoduše, ale množství materiálu použitého ve svislém směru zákazník poznat nemůže. Porovnání vah svetrů je tedy jediný způsob, jak to může zákazník zjistit.

Svetr od Felipe bude díky menšímu množství vlny také méně hřát. Svetr od Felipe drží tvar než svetr z naší nabídky. Oba svetry jsme po 10 dní intenzivně nosili, Jiří Sázel svetry ze sebe prostě po 10 dnů nesundal. U svetru od Felipe jsou vidět zcela protlačené lokty kdežto u našeho jsou protlačeniny minimální. Svetr od Felipe taky hůř držel tvar u rukávů nebo pasu, lokty však byli ideální pro porovnávání. Rozdíl vnímáme jako velmi znatelný, jako podstatný nedostatek od Felipe a taky jako podstatný dopad pro zákazníka.

Váha kašmírového pleteného oblečení časem nabude na váze. Svetr z výroby dorazí s váhou 255 g, ale po nošení se jeho váha zvýší na 280 g. Pokud byste chtěli porovnávat váhy dvou výrobků, je důležité toto zohlednit.

Tvar Felipe vs Náš (4)

Tvar Felipe vs Náš (1)

VáhaPorovnání

 

Jemnost kašmírového výrobku

Na základě jemnosti většina zákazníků hodností kvalitu svetru nebo šály a zákazník většinou udělá zkratku, že když je svetr jemný budou i ostatní vlastnosti kašmíru dobré. Při prodeji levného luxusu je jedna z praktik za každou cenu nahnat jemnost výrobku.

„Svetr nebo šála z kašmíru začne být jemnější teprve až ji začnete nosit a prát“, toto se dočtete nejčastěji na internetu v článcích typu „Jak poznat kvalitní kašmír“. Dříve to tak platilo. Zákazníci spíše, než aby nakupovali podle toho, jak se jim svetr zdá jemný v obchodě, nakupovali s důvěrou ve značku oblečení s tím, že to bude pravý kašmír a časem změkne. V dnešní době výrobci kašmíru nadbíhají zákazníkům tak, že jim oblečení předeperou. Po tom, co vyleze svetr z pletacího stroje a spojí se jeho součásti, se dá do pračky na tak dlouho, až je dostatečně jemný. Pokud výrobce kašmíru umí tento proces šetrně zvládnout nemusí to ovlivnit další vlastnosti svetru (jako je odolnost nebo hřejivost).

Výrobci levného kašmíru používají techniku, kdy pomocí chemikálií změkčí méně kvalitní vlnu. Prostě utratí méně peněz za vlnu a naženou do chemií. Někteří to umí lépe a možná že rozdíl ani nepoznáte. Jiní to umí hůře. Ta nejhorší varianta je, že si koupíte super jemný svetr v obchodě, ale po pár vyprání se vytratí jeho jemnost, ztratí tvar, hřejivost a další pozitivní vlastnosti. Prostě se z něj praním vymyjí ty změkčující prostředky.

K tomu všemu přidává nás dodavatel kašmíru příběh, jak je jeden z místních (Nepálských) odběratelů donutil, aby změkčili ovčí vlnu na stejnou úroveň jako kašmír „V dnešní době jsou již takové chemikálie, že ani členové naší rodiny nebyli schopni rozpoznat na základě jemnosti, co je kašmír a co je změkčená ovčí vlna“ udává Ravi. Nicméně svetr ze změkčené ovčí vlny není tak hřejivý, lehký a neodvádí tak dobře vlhkost z těla jako kašmír. Jemnost se podařilo nahnat, ale ne zbytek vlastností. Nicméně abyste poznali, jak kašmírový svetr hřeje musíte mít zkušenosti nebo si dát velkou práci s porovnáváním, což většina zákazníků neudělá.

Kašmírové výrobky s přirozenou barvou vlny mají největší jemnost. Přirozené barvy jsou béžová a světle hnědá. Čím více je kašmír barvený, tím více klesá jejich jemnost (ale i další přednosti kašmíru). Kašmírová vlna může být barvena vícekrát v průběhu výroby – jedou se nabarví příze a potom se může stát, že se ještě dobarvuje před nebo po pletení / tkaní. Jemnost musí být po barvení případě znovu získána praním nebo chemikáliemi. Čím tmavší varvy, tím delší proces barvení a tím horší vlastnosti kašmírového výrobku včetně jemnosti (viz třeba popis u výrobce softgoat). Více info u části barvení.

Například při porovnávání svetru od Felipe a stejného svetru z naší nabídky (jedná se o stejné svetry podle známých parametrů včetně ceny) rozpoznali rozdíl v jemnosti všichni dotázaní. Náš svetr i svetr od Felipe byl měl být vyroben ze stejné vlny s průměrnými vlákny 15,5 um. Tmavě červený svetr od Felipe byl mnohem více barvený a než náš svetr s přirozenou barvou. Rozdíl v jemnosti jsme tedy přisoudili množství barvení. Jemnost jsme nechali porovnávat deset kašmírů neznalých přátel a všichni řekli, že červený svetr je méně jemný než náš. Rozdíl v jemnosti není zásadní, ale když se to soustředíte není problém jej rozpoznat.

Velmi jemný úplet, třeba s hustotou úpletu 16 gg, se může zdát mnohem jemnější než třeba velmi hrubé pletení, třeba na 6 gg, i přesto, že byla použita stejná kvalita vlny. To samé platí i pro tloušťku příze, tenčí příze se bude zdát jemnější. Důležité je nespojit si jemnost způsobenou úpletem s kvalitou vlny. Jemně upletené kašmírové tričko může mít stejně kvalitní vlnu jako hrubý svetr, když se na omak zdají rozdílné.  

Jednoduchý souhrn tedy je. Zákazníci by měli mít na paměti, že jemnost není jediná přednost kašmíru. Prodejci se ji snažím různým způsobem nahnat a může se stát, že na úkor jemnosti jsou oslabeny další přednosti kašmíru. Jemný a zároveň levný výrobek, bude změkčený – jinak řečeno 200 gramový svetr za 1 000 Kč se nerovná ani výkupní ceně vlny s velikostí vláken 15 mikronů. Pro hodnocení ostatních vlastností kašmíru musíte mít zkušenosti a popřípadě si vybrat renomovanou značku.

Jemnost kašmíru

 

Barvení

Přirozená barva kašmírové vlny má ty nejlepší vlastnosti. Jsou to barvy od tmavě hnědé po bílou (fotka níže). Čím více je kašmír barven, tím méně bude hřejivý, jemný a bude více žmolkovat. Když vezmeme v úvahu, že většina kašmírového oblečení dostupného v obchodě v Evropě bude mít vlnu s vlákny okolo 15 mikronů (více zde), tak barvení bude mít hlavní vliv na rozdíly v kvalitě vlny. Prostě jediné, co bude kazit vlnu svetru bude barvení.

Čím tmavší barva kašmírového oblečení a tím více klesají pozitivní vlastnosti. Rozdíl v jemnosti mezi tmavě modrým svetrem nebo lehce hnědým svetrem by měli být zákazníci bez problému poznat (více v tomto testu). Někteří výrobci kašmírového oblečení na to rovnou upozorňují, viz třeba Softgoat. Na obrázcích níže vidíte množství žmolků po 10denním nošením dvou svetrů stejných parametrů, kdy předpokládáme že tmavě červený žmolkuje více, protože je více barven.

Aby kašmír dostal požadovanou barvu, musí se vařit v barevné lázni. Čím je požadovaná barva tmavší, tím se musí déle vařit. Kašmírová příze se vaří dvě hodiny, aby dostala na tmavě modrou barvu. Délka vaření způsobí, že se vlákno smrskne a ztratí požadované vlastnosti. Některé kašmírové výrobky jsou barveny vícekrát – společnost která svetry pouze plete nakoupí již nabarvenou přízi, ale potom potřebuje barevnost příze ještě upravit, tak ji dobarvuje ještě jednou. Některé společnosti po barvení výrobek opakovaně perou a tím jej zjemní a snaží se dorovnat rozdíl k nebarveným výrobkům (pokud to neudělají dobře nebo nepoužívají kvalitní vlnu, klesne celkově kvalita výrobku). Všechny tyto procesy, než dostane svetr barvu mění, ohrožují nebo rovnou snižují kvalitu vlny.

Milan Colours vs. Natural Colours

Výrobky z kašmírové vlny, které nejsou vůbec barveny, mají většinou extrémní cenu. Jeden z důvodů, proč svetr značky Loro Piana stojí desetitisíce je, protože často používají pouze přirozenou barvu kašmíru a cena této vlny šplhá do extrému. Jeden z důvodů extrémní ceny přirozených barev je pracnost při třídění vlny, tak aby výsledná barva bylo aspoň trochu jednotná.

Častější praktika je, že se přirozená barva získává smícháním nebarvených a barvených vláken což udělá přirozené barvy cenově dostupné a kvalitativně přijatelné. Můžete očekávat, že naprostá většina barev označených jako přírodních v cenově dostupných relacích (tj. od 2500 do 10 000 Kč) bude mix barvených a nebarvených vláken. Přirozené barvy příze získané mícháním se anglicky často říká milan colours. Všechny svetry v našem obchodě s přírodními barvami jsou Milan Colours.

Na podzim 2022 jsme v našem Benefičním obchodě představili kolekci Zapomenutého kašmíru, kde jsou použity zcela přírodní barvy bez ohledu na velkou varietu v barevnosti vláken (v barevnosti šály). Vlákna v této kolekci nejsou dobarvována (jak tomu je u Milan Colours) a je zachována ryzí kvalita vlny. Jaký je rozdíl mezi přirozeními barvami dosaženými pomocí milan colours a skutečně Natural Colours (z kolekce Zapomenutého kašmíru) je vidět na fotce níže. Šály z kolekce zapomenutý kašmír můžete koupit zde, článek o zapomenutém kašmíru zde.

Nákupem barvy blízko přírodním barvám budeme mít vždy kvalitnější vlnu

Nicméně bez ohledu na to, jak byla přirozená barva dosažena, můžete se spolehnout na to, že když si koupíte barvu kašmírového výrobku blízkou přirozeným barvám, máte větší záruku, že bylo použito menší množství procesů k dosažení barevnosti a tím pádem bude mít vlna lepší vlastnosti. 

Přirozené barvy jsou recyklovatelné. Dají se z nich dělat znovu kašmírové výrobky. Některé značky tedy vytvářejí kašmírové kolekce pouze i přirozených barev, aby podpořili zodpovědnější přístup k odívání (o slow fashion jsme psali třeba zde).

Přirozené barvy kašmíru

Přirozené barvy kašmíru - vytvořené metodou pomocí Milan Colours

Rozdílnosti v odstínu přirozené barvy

Přirozené barvy kašmíru - nijak nedobarvované - největší varietu v v barevnosti jde vidět u bronzové barvy v pravo

Barvení

Proces barvení

Žmolky porovnání 1

Žmolky porovnání 2

Porovnávání množství žmolků pravděpodobně kvůli rozdílu v barvě

 

Směsi kašmíru s dalšími materiály

Může se jednat o směs s ovčí vlnou, bavlnou, hedvábím nebo plastovými materiály. Šála z čistého kašmíru bude matná, pokud však přidáte hedvábí (například v poměru 70 % kašmír a 30 % hedvábí) bude mít šála lesk. Přidáním syntetických vláken můžete zajistit větší pevnost šály (často je to 5 % nylonu a zbytek kašmíru). V případě mixu kašmíru a ovčí vlny (často se setkáte třeba v poměrem 30 % kašmíru 70 % vlny) snížíte cenu výrobku, ale částečně zachováte pozitivní vlastní kašmíru, hlavně jeho hřejivost.

Zamlčení, že se jedná o směs, je velmi častý způsob podvádění zákazníka – hlavně v případě mixu bavlny nebo ovčí vlny s kašmírem. Asi se vám to nestane u velké firmy působící v Evropě, ale při cestování po Indii nebo Nepálu a nákupu v nějakém pouličním obchodě je tento způsob podvodu skoro zaručený. Když jsme vybírali dodavatele šál, tak všichni potenciální dodavatele z indického Kašmíru (lokality) nám poslali směsi vydávané za 100 % kašmír, více v tomto článku.

Překvapením pro nás bylo, že procentuální zastoupení vlny a kašmíru hotového oblečení nejde zpětně určit. Jinak řečeno, když pošlete takového oblečení do zkušební laboratoře textilu jsou vám schopni říct třeba zda tam kašmír je, ale nemají metodu k tomu, aby určili jeho procentuální zastoupení.

Pokud byste tedy chtěli poznat, zda vám někdo podstrčil směs kašmíru a ovčí vlny, popřípadě bavlny vydávaný za stoprocentní kašmír jako nezkušený zákazník nebudete mít velkou šancí to poznat. Zkušený obchodník s kašmírem pozná osaháním, jak je kašmír jemný, hřejivý a těžký. Nezkušenému zákazníkovi může pomoci, pokud by měl u sebe šálu, u které ví, že je to stoprocentní kašmír a může ji porovnat se směsí, a dělat si názor nebo položit doplňující dotazy. Všechny další testy v části článku svépomocné testování vám jednoznačnou odpověď nedají (ať už jednotlivé nebo všechny zaráz).

Nicméně směsi kašmíru s ostatními materiály, jsou tak obsáhlé téma, že si jej necháme na nějaký další článek.

Blend - Cashmere + Silk 2

Na této fotce je kašmír s hedvábím v poměru 50 ku 50 %

 

Vzory na šále – tisk vs. vyšívání

V dřívějších dobách bylo vyšívání jediná možnost, jak na kašmírovou šálu dostat nějaké vzory nebo obrázky. V současné době to jde jednoduše udělat tiskem na šálu. Pravděpodobným důvodem, proč od indických kašmírců slyšíte legendy o tom jak „ta pravá“ šála z kašmíru stojí nejméně sto tisíc Kč, je to, protože na šálu vyšili spoustu vzorů, a to vystřelilo její cenu do kosmu a takovouto šálou se ukazovalo rodinné bohatství. Zatím jsme nenašli klíč k tomu, proč bychom měli být z vyšívání nadšení v porovnání s tištěním. V našem světě tištění má pouze výhody v porovnání s tradičním vyšíváním. Cena tištění bude navyšovat cenu šála tak do 10 %.

JeřábTisk

Tisk na šálu s tématem černokrkého jeřába

 

Rozměry kašmírových šál

Rozměry šály budou mít zásadní vliv na její cenu (definuje množství použitého materiálu). Dříve se dělaly šály velké například 0,7 x 2,0 m, ale v současné době se čím dál více objevují i menší rozměry (pravděpodobně, aby byli cenové dostupné). Velikost šály se často používá rovnou v jejím názvu, například šála v e-shopu se může jmenovat felted stole, kdy slovo stole by mělo určovat rozměr. Na druhou stranu rozměry a názvy nejsou standardizovány, a tak se vám může stát, že vám různí prodejci budou pod stejným názvem nabízet rozdílné rozměry. Níže poskytujeme aspoň základní přehled rozměrů nicméně jediná jistoto je zjistit a přeměřit rozměry

  • Scarf / šátek = 0,3 m x 1,5 m (12 in × 60 in)
  • Stole / wrap / (neznáme český ekvivalent) = 0,7 m × 2,0 m (28 in × 80 in)
  • Shawl / šála = 0,9 m × 2,0 m (36 in × 80 in)

 Rozměry

 

Co máte udělat, než/až koupíte kašmírové oblečení + svépomocné testovaní kašmíru

Tato část článku by vám měla pomoci  

  • rozpoznat materiálový podvod – pokud by vám při nákupu v indii někdo chtěl místo kašmíru strčit bavlnu.
  • Udělat si názor na kvalitu kašmíru – kdy byste si při nákupu v e-shopu, na základě zamlčení parametrů koupili méně kvalitní výrobek.

Až si budete dělat názor na vaše kašmírové oblečení na základě testů níže, jeden test sám o sobě většinou nemá příliš velkou váhu. Například když bude svetr pouze hodně žmolkovat nemusí to být ještě problém. Avšak pokud bude žmolkovat, bude hodně chlupatý, po protažení se nebude vracet zpět do tvaru a ztratí jemnost po opakovaném vyprání, můžete celkem s klidem prohlásit, že vás asi někdo podvedl.

 

Zjistit parametry výrobku

  • Je potřeba zjistit co nejvíce parametrů o kašmírovém výrobku. Pokud je výrobce neuvádí můžete se na ně doptat (parametry jsou představeny v předchozí části). Seriózní výrobce musí být schopen parametry poskytnout, popřípadě důvěryhodně okomentovat.
  • Většina výrobců vám parametry neřekne, popřípadě se dozvíte úplné minimum. Potom kupujete zajíce v pytli a zpětně nemůžete nic namítnout.
  • I když se parametry dozvíte je potřeba počítat s tím, že prodejce může lhát. Což třeba v případě rozměrů šály zjistíte jednoduše tím, že si je přeměříte. Avšak průměr nebo délku vláken vlny nezjistíte. Můžete si na to dělat názor nepřímo tím, že se si třeba porovnáte různé oblečení.  

Měření parametrů svetru

 

Osahat

  • Kašmír bude jemný na dotek. Neměl by vás kousat na kůži (někdo má hodně citlivou kůži toho může méně kvalitní kašmír kousat)
  • Nejvíce kašmírových výrobků má střední průměr vlákna okolo 15 mikrometrů. Pokud se tedy dozvíte toto číslo můžete si porovnávání dělat názor na kvalitu vlnu. Rozdíl v jemnosti mezi středním vláknem 0,5 mikrometrů (když jedna šála bude 15,5 a druhá 15,0) bude na prahu rozpoznatelnosti. Když se budete soustředit, tak to poznáte, ale může se vám stát, že je taky zaměníte. Rozdíl 1 mikrometr už byste měli rozpoznat. Rozdíl 3 mikrometry už bude vlna s rapidním rozdílem a rozdíl pozná suverénně každý.
  • U hodnocení jemnosti potřeba dbát na to, že ji mohou prodejci různým způsobem nahánět, za tmavěji barvy mohou být méně jemné, popřípadě tenčí úplety mohou působit jemněji i když vlna stejná – podrobnosti jsme popsali výše
  • Hřejivost a lehkost se dá hodnotit taky, ale proto je potřeba mít zkušenosti

Porovnání

 

Přemýšlet nad cenou

V příkladech níže očekáváme, že výrobci používají nejpravděpodobnější vlnu a to s průměrem vlákna kolem 15 um a očekáváme že se jedná o 100 % kašmír. 

Uvažování nad cenou v ípadě svetrů házíme do třech kategorií

  • Pokud bude cena za svetr ve stokorunách můžete se spolehnout, že to není kašmír.
  • Pokud bude cena za svetr od tisíce do třech tisíc Kč, je potřeba být ostražitý.
    • Třeba cena 2 000 Kč za kašmírové tričko s krátkým rukávem 2ply, 16 gg, 150 g může být bude cena celkem důvěryhodná.
    • Pokud bude cena 2 000 Kč za tlustý svetr 4ply, 7gg, 300 g můžete čekat nějakou fintu. Třeba může být z nekvalitní vlny (například s velikostí vlákna 20nm), změkčený chemikáliemi. Svetr potom nebude tak hřát a nebude tak lehký.
  • Pokud bude cena za svetr vyšší než tři tisíce Kč, jde se spolehnout, že cena je realistická a že je použit kvalitní kašmír.

V případě šál bude platit že

  • Pokud bude cena ve stokorunách můžete se spolehnout, že to není kašmír.
  • Potom bude dost záležet jaké rozměry a z kolik přízí šála bude
    • Cena šály 65 g, 70 x 200 cm, 2 ply, strojní zpracování vlákna, jednotné barvy kolem 2000 Kč je realistická
    • Stejně tak šála 110 g, 90 x 200 cm, 2ply, strojní zpracování vlákna, jednotné barvy kolem 3000 Kč je taky realistická

Pokud budete kupovat kašmírové oblečení z evropského e-shopu, můžete se spolehnout na to, že finální cena svetru bude stejná jako vidíte na webu (pouze bude záležet, jestli budete mít dopravu zdarma). Jestli budete kupovat kašmír na e-shopu, z USA nebo Asie, musíte počítat, že doprava, clo, DPH a platy udělají zásadní nebo i většinovou cenu oblečení. Když koupíte svetr z amerického e-shopu za 50 USD = 1 000 CZK, tak po přičtení všech dalších nákladů k vám doputuje za 2 900 Kč.

Pokud budete cestovat po Asii můžete koupit pro sebe stejně kvalitní šálu jako z evropského e-shopu například za poloviční cenu (protože neplatíte proclení, DPH, dopravu a asijskou marži).

MéněJak1500

 

Vzájemné porovnání

Ideální je porovnávat výrobky různých dodavatelů a dělat si názor na jejich přednosti (jemnost, hřejivost, výdrž a držení tvaru, žmolkování). Můžete to dělat před zakoupením nebo po tom co svetr koupíte, nosíte a perete. V tomto článku si můžete přečíst, jak jsme to dělali v případě výběru dodavatelů šál.

 

Test protažením

Pokud šálu nebo svetr protáhnete měl by se vrátit do své původní podoby, pokud se jedná o kašmír. Pokud se výrobek vrací zpět může se jednat o jiný materiál.

 

Test žmolkování 

Třete šálu ve svých prstech nebo rukou. Měly by se objevit žmolky. Pokud se žádné neobjeví, máte jiný materiál než kašmír.

Množství žmolků může vypovídat o kvalitě použité vlny. V různých internetových článcích se dočtete, že nekvalitní vlna bude dělat více žmolků. To bude pravda, ale množství žmolků však ovlivňují i další skutečnosti. Například tmavší barvy nebo hustější úplety budou více žmolkovat. Je potřeba počítat s tím, že všechny kašmírové výrobky (i svetr za sto tisíc) budou žmolkovat.

 

Test chlupatění

Po tom, co začneme kašmírový výrobek používat začne se nad jeho obrysem objevovat chloupky. Čím více se chloupků objevuje, tím méně by měla být vlna kvalitní a měl by to být znak použitý krátkých vláken. V různých článcích se dočtete, že do jednoho milimetru to je v pohodě. Situace je však stejně nejednoznačná jako žmolkování. Množství chloupků bude ovlivňovat intenzita barvení nebo hustota úpletu.

Chlupacení - porovnání

 

Praní

Tento test už neuděláte před zakoupením kašmírové šály nebo svetru. Nicméně praní vám taky může napovědět o rodokmenu vašeho oblečení. Kvalitnímu kašmíru praní nevadí. Vaše vlasy evoluce uzpůsobila tomu, aby snášeli dobře vodu, stejně tak je tomu způsobena kašmírová vlna.

Při opakovaném praní můžete pozorovat změny v jemnosti materiálu. Surový kašmír by měl být měkčí s opakovaným praním. Většina výrobců však dnes již svetry předepere dopředu. Důležitější však je pozorovat, zda se jemnost nevytrácí s opakovaným praním. To se může stát, pokud je jemnost nahnána chemikáliemi, které se mohou časem z výrobku vymýt. Podrobnosti jsme popsali výše.

 

Test spálením

Nečekáme, že budete vaše drahé oblečení pálit. Můžete však o tomto testu vědět. Pomůže vám pomoci rozpoznat kašmír od bavlny, hedvábí nebo plastu. Už vám nepomůže při rozlišení, zda máte čistý kašmír nebo směs kašmíru a ovčí vlny.

Kašmír by měl hořet jako vlasy. Pokud k němu přiložíte oheň, měl by rychle hořet, ale v momentě, kdy dáte oheň pryč, by měl zhasnout. Kašmír bude smrdět jako vlasy. Spečenou kašmírovou látku (to černé a ohořelé, co zbude) můžete rozdrtit mezi prsty v prach.

Pokud budete pálit plastová vlákna, budou hořet sama o sobě (tj. jednou je přiložíte k ohni a ony už budou hořet sama o sobě) a budou taky smrdět jako plast. Po jejich spálení se Vám vytvoří spečená černá krusta, kterou nerozdrtíte mezi prsty. Hedvábí není hořlavé. To pouze zakouříte, trochu spečete, ale nevznítíte jej.

Pokud vyloženě nechcete odstřihnout kousek vaší šály, můžete vytrhnout některá vlákna. Jeden z triků, který využívají třeba pouliční prodejci kašmíru je, že do kraje šály dají kašmírová vlákna, ty před vámi vyrvou, na důkaz spálí, ale uprostřed šály už je bavlna.

 

Další testy

  • Pokud je na šále něco přilepeno, není to kašmír. Na kašmíru vydrží přilepená nálepka jen chvíli.
  • Ring test – v Kašmíru se často praktikuje test protažení šály přes prstýnek. Kašmírová šála by se měla protáhnout přes prstýnek s minimálním úsilím. Je to však test, kde se rozliší pouze kašmírová šála od bavlny.

 

Závěrem

Díky že se zajímáte o kvalitu kašmírového oblečení. Tibetské náhorní plošiny jsou pustý a drsný kraj kde upřímně řečeno skoro nic není. Výjimka však potvrzuje pravidlo a na druhou stranu tam je úžasná vlna – jedna z nejlepších na světě. Pokud si budete chtít koupit levný luxus tak tuto úžasnou komoditu nepoznáte. Doufáme, že vám náš článek pomohl, jak správně vybrat a doufáme že kašmírový vlna vás zase o trochu získá k tomu, jak fascinující je naše planeta země.

 

 

KOUPIT KAŠMÍROVÉ OBLEČENÍ

 

Zdroje