INDICKÝ SVÁTEK DÍVÁLÍ JE KOMBINACE DOŽÍNEK A VÁNOC. JE TO TAKY PŘÍLEŽITOST KE KOUPI NOVÝCH ŠATŮ
V Indii je mnoho svátků, festivalů a prázdnin. Díválí patří k největším a nejdelším. Pětidenní oslava probíhá každý rok na pomezí října a listopadu – po sklizni a před monsuny. Festival světla představuje vítězství dobra nad zlem a v jeho rámci uklidíte a ozdobíte dům, koupíte si nové šaty a dárky, setkáte se s rodinou a oslavíte to se sousedy. S ohledem na načasování, společenské události a ekonomickou aktivitu se vlastně jedná o kombinaci našich dožínek a Vánoc. Díválí slaví zejména hinduisté, sikhové a džinisté (ale taky buddhisté, konkrétně Newar) a je oficiálním státním svátkem v Indii, Guyaně, Trinidadu a Tobagu, Malajsii, Nepálu, Singapuru, na Srí Lance a Fidži.
Ve dnech 10. až 24. 11. 2021 si můžete v benefičním obchodě koupit sváteční indické šaty k příležitosti svátku díválí. Vezměte si je na slavnostní večeři, k vánočnímu stolu, do divadla nebo na ples (pokud tento rok nějaký bude). Po tomto termínu již možnost objednat šaty nebude.
Koupit slavností Šaty pro svátek DÍVÁLÍ
V PRŮBĚHU DIWALI MÁŠ PEČOVAT O SVÉ VNITŘNÍ SVĚTLO
Jedná se o festival světla. To je nejčastější zkratka používaná pro díválí. Tamní obyvatele zapalují olejové lampy a pouští ohňostroje. Světlo představuje vítězství zla nad dobrem, moudrosti nad hloupostí, naděje nad beznadějí. Jedná se o oslavu přátelství, vlídnosti, pohody a prosperity. V rámci díválí by měl každý pečovat o své vnitřní světlo, aby byl zdrojem radosti, vlídnosti a moudrosti.
Pětidenní svátek se slaví každoročně na začátku podzimu po skončení letní sklizně, připadá na novoluní (amávasja) a je považován za nejtemnější noc hinduistického lunisolárního kalendáře. Nejtemnější nocí tradičního měsíce je právě třetí den a slouží se při něm obřad bohyni lakšhmi.
UKLIDIT A VYZDOBIT DŮM, KOUPIT NOVÉ ŠATY A DÁRKY, SEJÍT SE S RODINOU, OSLAVIT S KOMUNITOU
Před svátkem je potřeba uklidit dům, popřípadě je to možnost realizovat běžně odkládané opravy. Dům si tamní obyvatelé dekorují jílovými olejovými lampami, popřípadě obrazci z rýže, písku, květin a okvětních lístků, označovaným jako rangoli. Díválí je příležitostí k oblečení těch nejsvátečnějších šatů, popřípadě k nákupu nových. Zároveň koupíte dárky pro vaše blízké a připravíte pro ně výtečné jídlo a domácí sladkosti.
V průběhu svátečních dnů absolvujete náboženský obřad doma a následně v chrámu. Jdete navštívit rodinu i přátelé a pak jdete slavit se sousedy a komunitou do blízkého okolí. Vesnice a městské části organizují festivaly přehlídky, tance a živou hudbu.
Jednotícím prvkem pro všechny je rozsvěcování světel ať už formou olejových lamp, svíček, lampionů, prskavek nebo ohňostrojů. Na druhou stranu průběh oslav i další podobnosti se liší se podle kraje, náboženství, města a rodiny, takže když se potkají tři hinduisti, vznikne pět způsobů, jak oslavovat díválí. Někteří se každý den koupou v olejové lázni, jiní zase posílají pohlednice rodině a známým atd.
DÍVÁLÍ ZNAMENÁ ŘADA SVĚTEL
Název začíná u jílové olejové lampy, které se říká diya. Toto slovo v sanskrtu ale znamená i světlo, lucerna, svíčka, to, co svítí, září, osvětluje nebo poznání. Druhou část názvu festivalu tvoří slovo āvali, které znamená řada, rozsah, souvislá linie, řada.
JSOU TO INDICKÉ VÁNOCE
Díválí je jedním z hlavních indických svátků a je spojený s velkou ekonomickou aktivitou. Indové na venkově vydávají v průběhu tohoto svátku značnou část svých ročních příjmů. Praktický přínos svátku spočívá v obnovení vztahů a sociálních vazeb v jejich okolí.
Tradičně se v tomto období nakupuje nové oblečení, renovuje se domácnost, pořizují se dárky, zlato, šperky a další velké nákupy. Svátek je zasvěcen Lakšmí, bohyni bohatství a prosperity, a takové nákupy v průběhu díválí jsou považovány za příznivé.
V roce 2013 se podle deníku The Times of India prodali dodavatelé na svátek díválí zábavní pyrotechniku za 25 miliard ₹ (330 milionů USD), což odpovídá maloobchodní hodnotě asi 50 miliard ₹ (660 milionů USD). Indická obchodní organizace ASSOCHAM předpověděla, že jen za online nákupy utratí během sezóny díválí v roce 2017 více než 300 miliard ₹ (4,0 miliardy USD). Přibližně dvě třetiny indických domácností podle předpovědi ASSOCHAM utratí za oslavy díválí v roce 2017 mezi 5 000 ₹ (66 USD) a 10 000 ₹ (130 USD).
KAŽDÉ NÁBOŽENSTVÍ MÁ PRO DÍVÁLÍ JINÝ PŘÍBĚH
Hinduismus
Hinduisté spojují s díválí dvě důležité události. Především na severu Indie se jedná o návrat Rámy po 14 letech z vyhnanství. Když se vracel do svého hlavního města Ajódhja, jeho obyvatelé rozsvítili mnoho lamp v řadách na okrajích cest, aby za tmy našel cestu.
Na jihu Indie se jedná o oslavu porážky zlého démona Narakásury, kterého porazil sám Kršna a osvobodil tak 16 000 žen, které démon držel v zajetí.
Sikhismus
Pro sikhy představuje díválí především den, kdy byl z vězení v pevnosti Gválijar propuštěn guru Hargóbinda a spolu s ním 52 dalších vládců roku 1619. Mughalský vládce Džahángír jeho a dalších 52 místních vládců uvěznil proto, že se bál jeho rostoucího vlivu. Džahángír nechtěl původně propustit všechny uvězněné a stanovil proto podmínku, že spolu s Hargóbindou smí odejít pouze tolik uvězněných, kolik se dokáže cestou z pevnosti držet jeho pláště. Hargóbinda si proto ve vězení utkal velký plášť s 52 stuhami tak, aby se jeho pláště mohli cestou z pevnosti držet všichni uvěznění.
Džinismus
Díválí má také velký význam pro džainy. Je tak slaven den, kdy Mahávíra, poslední z Tírthankarů, dosáhl nirvány.
Ve dnech 10. až 24. 11. 2021 si můžete v benefičním obchodě koupit sváteční indické šaty k příležitosti svátku díválí. Vemte si je na slavnostní večeři, k vánočnímu stolu, do divadla nebo na ples (pokud nějaký tento rok bude). Po tomto termínu již možnost objednat šaty nebude.
Koupit slavností Šaty pro svátek DÍVÁLÍ