Bylinné čaje doskladníme v průběhu března 2024

Mírumilovné hedvábí – rozdíly mezi jmény a výrobou

Mírumilovné hlavní fotka

Konvenční výroba hedvábí zabíjí larvy bource morušového. Mírumilovná výroba hedvábí je nechává přežít a přirozeně rozmnožit. Konvenční výroba je vždy ekonomicky efektivnější. Ke koupi mírumilovného hedvábí váš buď získá dobrý pocit a zodpovědnost nebo vás mohou přesvědčit jeho vlastnosti. Mírumilovné hedvábí je méně lesklé než konvenční hedvábí, je neuvěřitelně měkké a má bohatou rozcuchanou strukturu. V zimě udržuje teplo a v létě chladí, takže se pohodlně nosí po celý rok. Také je více odolné.

Indie je druhý největší výrobce hedvábí na světě a výroba mírumilovného hedvábí je stejně stará jako indická kultura. Motivace k pokračování tradice mírumilovného hedvábí je ukotvena také v náboženství. Náboženský koncept Ahimsa popisuje, proč se nemají živé bytosti zabíjet. Mírumilovnému hedvábí se také říká Ahimsa hedvábí.

V článku si přiblížíme rozdíly mezi výrobou konvenčního a mírumilovného hedvábí a dále drobné nuance mezi jednotlivými typy hedvábí a jejich výrobou, které z nich dělají právě mírumilovné. Například hedvábí Eri je čistě mírumilovné, ale třeba hedvábí Tussar už najdete v mírumilovné i konvenční podobě.

 

Mírumilovné hedvábí kupte zde

 

Obsah

 

Mírumilovné vs. konvenční

Kde se hedvábí bere

Hedvábí je přírodní vlákno, z kterého se dá vytvářet oblečení. Nejčastěji se získává díky bourci morušovému. Aby se z larvy bource stal motýl, uplete si kokon, který jej má chránit proti predátory a povětrností. Kokon je surovina pro výrobu hedvábí.

 

Život bource morušového, který však není jedinou můrou k získání hedvábí

Bourec je můra, která se volné přírodě se již nevyskytuje. Byl vyšlechtěn člověkem před několik tisíci lety. Motýl v důsledku domestikace ztratil schopnost létat a z hlediska rozmnožování je závislý na člověku.

Samička bource klade 300–500 vajíček. Z vajíček se přibližně po 35 dnech líhnou larvy. Larva se živí výhradně listy morušovníku (bílého nebo černého) a je velmi žravá. Od vylíhnutí po zakuklení zvýší hmotnost osm tisíckrát a vyroste na 25násobek původní délky. Tělo larvy po čtvrtém svléknutí se zbarví lehce do žluta a dorostlá housenka se začne kuklit. Ze slinných žláz vylučuje tekutinu, která na vzduchu tuhne, čímž vzniká tenké hedvábné vlákno. Jím se opřádá tak dlouho, až vytvoří pevný pružný zámotek – kokon. Kokon chrání téměř nehybnou kuklu před zraněním a původně ji chránil i před predátory a povětrnostními vlivy. Vylíhnutý motýl si prokouše v kokonu otvor a začne si hledat partnera ke spáření.

Hedvábí produkuje i další hmyz (třeba pavouci), ale obecně se pro textilní výrobu používá pouze hedvábí housenek můr. Bourec morušový není jediná můra. Používá se třeba Martináč pajasanový, Samia ricini, Samia cynthia a Antheraea (podrobnosti si přiblížíme níže).

3-hedvábí (3)

 

Rozdíl mezi mírumilovným a konvenčním

Pokud vyvinutý motýl překouše kokon, z pohledu konvenční výroby kokon znehodnotí. Kokon je tvořen jediným nepřerušeným hedvábným vláknem, které je dlouhé od 300 do 900 metrů a má průměr okolo 10 mikrometrů (například kašmír má od 12 do 21 mikrometrů, více zde).

Konvenční výroba hedvábí kokony s larvami uvaří. Tím larvy zabije a tím pádem nedojde k přerušení hedvábného vlákna. Převařené hedvábní se také lépe rozplétá. Kokon se dát rozplést a vzniká z něj jedno dlouhé vlákno. Konvenční metoda má nevyšší výtěžnost za nejkratší čas.

Na výrobu jednoho kimona konvenční výrobou je potřeba 2100 housenek bource morušového. Na světě je každoročně produkováno kolem 35 000 tun surového hedvábí. To představuje 87,5 bilionů zabitých housenek ročně.

Mírumilovné hedvábí nezabíjí larvy můr. Nejčastější metodou je, že můry překoušou kokon a snaží se rozmnožit. Kokon je následně rozpleten, ale vlákna jsou krátká. Například u hedvábí eri jsou rozpletená vlákna dlouhá cca 30 – 150 mm. 80 % z vláken je přerušeno dírou od můry a maximální dálka nepřerušeného vlákna je 2 metry. Výsledkem je tedy spoustu krátkých vláken, které se následně se zpracuje předením. Je to stejný proces jako například zpracování ovčí vlny.

Nicméně způsobů výroby mírumilovného hedvábí je více a podrobnosti nabízíme níže.

 silk_2_1440x

 

Je hedvábí vegan, popřípadě organické?

Přírodní hedvábí není veganské, protože vždy musí být využity larvy můry. Označení organické už roli hraje. Například konvenční výroba hedvábí spotřebovává 0,5 bilionů kg listů moruše ročně. Organické hedvábí zaručuje, že listy moruše byly vypěstovány organicky.

 

Mírumilovné hedvábí nemá ekonomický argument

Hlavním tahounem pro nákup mírumilovného hedvábí je víra, že zabíjet se nemá. Svou roli mohou hrát preference vlastností výsledné látky – mírumilovné hedvábí má jiné vlastnosti než konvenční hedvábí. Níže v textu vysvětlujeme podrobnosti. 

U mírumilovného hedvábí se zatím nepodařilo najít ekonomický argument, proč je lepší. Larvy potřebují o 10 dnů navíc k tomu, aby se vylíhli v motýla oproti konvenční výrobě. Zpracování vláken je pracnější a složitější. Výnosnost překousaných kokonů je šestinová. Mírumilovné hedvábí je potom dvojnásobně dražší než konvenční.

Certifikace pro hedvábí jsou Global Organic Textile Standard (GOTS)OTEX-Certified Organic Silk and World Fair Trade Organization Certified

 SC46

 

Výroba mírumilovného hedvábí – názvy, typy, rozdíly

To, co dnes nazýváme mírumilovné hedvábí, bylo vyráběno již ve starověku a skoro po celé planetě. Vlákna pavouků, můr a dalších živočichů byla sbírána a bylo z nich spřádáno oblečení. Technice se říká Wild silk – Plané hedvábí. Výroba planého hedvábí je vlastně ta nejprimitivnější technika výroby hedvábí. Na druhou stranu její šetrnost k životnímu prostředí může dávat v dnešním světě smysl.

Tradice výroby a zpracování mírumilovného hedvábí je silně spjata s Indií. V indii se mírumilovnému hedvábí říká ahimsa. Ahimsa je zároveň důležitým etickým principem tří hlavních náboženství pocházejících z indického subkontinentu – Džinismus, hinduismus a buddhismus – a popisuje princip proč se nemá ubližovat živým bytostem. Například buddhističtí mnichové preferují kupovat jejich roucha z mírumilovného hedvábí, protože při jeho zpracování neumírali živočichové. V Indii jsou taky vyráběny různé druhy hedvábí, které mohou být označeny za mírumilovné a jejich výrobci jsou komerčně úspěšní.

V našem článku jsme chtěli tu komerční úspěšnost podložit i čísly, ale všechny zdroje, které jsme používali, se úplně rozcházely.

Depositphotos_21717147_xl-2015_2048x

 

Inspirován Gándím vytvořil Kusuma komerčně úspěšné mírumilovné hedvábí

Jedním, kdo přispěl k rozvoji mírumilovného hedvábí je Kusuma Rajaiah. 60letý vládní úředník z indického Andhra Pradesh je držitelem patentu a ochranné známky na hedvábí Ahimsa. Inspirován Gándhím, uplatnil Rajaiah své 40leté zkušenosti s pěstováním hedvábí a teorie o způsobu života ahimsa při výrobě hedvábí. Zjistil, že je možné vyrábět hedvábí bez zabíjení bource morušového, a v roce 1990 začal tkát hedvábí ahimsa. V roce 2001 začala jeho společnost prodávat hedvábí, které si stále získává oblibu v Indii i v zahraničí.

 

Různé druhy výroby mírumilovného hedvábní v Indii

V Indii jsou taky vyráběny různé druhy hedvábí, které mohou být označeny za mírumilovné. Například hedvábí od bource morušového může být vyrobeno zabíjením nebo nezabíjením jeho larev. Někteří výrobci hedvábí tussah sice nechají larvy vyvíjet volně v přírodě, ale posbírají je před vylíhnutím motýla a zpracují je konvenčně tj. uvaří jejich kokony. Vždy je potřeba zajímat se o technologii konkrétního dodavatele, pokud si chcete odpovědět, zda je vaše hedvábí mírumilovné.

Technik a zdrojů výroby mírumilovného hedvábí je mnoho nicméně níže se věnujeme pouze těm, které můžete koupit v našem obchodě.

1280px-Assamese_Cocoons_-_Samia_cynthia_Red_-_Samia_cynthia_White_-_Antheraea_assamensis_-_Bombyx_mori_-_Kolkata_2013-06-04_8564

 

Hedvábí bource morušového

Hedvábí od bource morušového, který se živí morušovníkem. Plně domestikovaná larva se využívá pro 90 % výroby světové produkce hedvábí. V Indii se mírumilovné i konvenční hedvábí. Konvenční produkce je většinová a mírumilovné hedvábí od bource morušového vyvinul například výše uvedený Kusuma Rajaiah.

 3-hedvábí (1)

 

Hedvábí eri

Z výměšků housenky bource skočcového (Bombyx cythia). Housenky se živí listím skočce (Ricinus komunis). Hedvábí Eri je spolu s morušovým hedvábím jediným plně domestikovaným hedvábnou housenkou.

Hedvábí eri je vždy mírumilovné. Jeho výroba je v severovýchodní Indii, je stará jako indická kultura. Název animsa a eri hedvábí se často používá jako synonymum, ačkoli tato dvě slova označují zcela odlišné věci – animsa je mírumilovní koncept a eri je strom skočec obecný (na kterém se živí larvy).

Na rozdíl od jiných hedvábí, která jsou tvořena nekonečnými vlákny, je hedvábí Eri střižovým vláknem (zpracování stejné jako vlna). Tkanina má výraznou strukturu. Je jemná, hustá, velmi pevná, odolná a pružná. Hedvábí Eri je tmavší a těžší než ostatní hedvábí a dobře se míchá s vlnou a bavlnou. Díky svým tepelným vlastnostem je v zimě hřejivé a v létě chladivé.

Barva eri hedvábí je stejná jako barva bavlny, ale některé housenky Eri produkují také červené kokony.

 Samia_cynthia_adult_male_sjh

 

Hedvábí tussar

Vyrábí se z výměšků housenek motýlů rodu martináč (Antheraea). V indii se housenky Antheraea mylitta živí listy vrcholáku (Terminalia elliptica) a dalších tropických rostlin. Housenky žijí volně v přírodě (nejsou domestikované). Většina zámotků se sbírá v lese, mnozí ho považují za lesní produkt.

Hedvání tussar je vytvářeno také mírumilovně, nicméně většina indického hedvábí tussar je vytvářena konvenčně.

Tussarské hedvábí je považováno za hedvábí s lepší strukturou než "morušové" hedvábí. Tussah má tvrdší omak, je méně lesklý a nestejnoměrnější než hedvábí bource morušového. Má matný, zlatavý lesk.

Hedvábí balkal je vyráběno ze stonku kokonu tussar, kterým je přichycen ke stromu. Velmi malé množství hedvání je takto vyprodukováno, ale zase je zcela mírumilovné.

 Antheraea

 

Recyklování zbytků konvenčního hedvábí

Zbytky z konvenční výroby hedvábní, které jsou považovány za nepoužitelné se dají zpracovat předením, stejně jako mírumilovné hedvábní. Krátká vlákna se zpracují předením. Toto hedvábí sice není mírumilovné, ale aspoň využívá odpady, které by se jinak vyhodili. V angličtině někdy najdete pod názvem raw silk.

 

Mírumilovné hedvábí kupte zde

 

Zdroje