Jak vybrat svetr - rozdíly v našich svetrech
Lehké svetry jsou mají univerzální využití za přijatelnou cenu. Teplé svetry mohou být pro městské použití až moc hřejivé a je potřeba zvážit, jestli najdou využití (protože jsou taky dražší). Hrubý úplet, copánky žebra dávají svetru hezkou strukturu a mohou být více odolné proti profouknutí.
Lehký a volný svetr je ideálně kombinace služby a ceny; zvažte, jestli teplý svetr potřebujete
Tenká vrstva kašmíru na těle vám bude dobře držet tepelný komfort a zaplatíte za něj nejméně peněz (protože je na něj použito méně vlny). Takový svetr je univerzální pro celoroční nošení. Tenký svetr Vám bez problému vystačí pouze na kůži po celý podzim i jaro – na přebíhání mezi prací, metrem a autem zcela ideální, protože jej vevnitř zase nemusíte sundávat. Pokud bude tuhá zima, doplníte jej tričkem nebo bundou. V létě s lehkostí odvede přebytečné teplo a budete se cítit komfortně.
Teplejší svetry, ale třeba pro jaro nebo podzim mohou hřát až moc a zaplatíte za něj více než za lehký svetr. Svetr Vás bude hřát v průběhu studených zim a po doplnění o tričko nebo bundu s ním zvládnete jakékoliv počasí. Nicméně pokud žijete na horách nebo jste zimomřivý teplý svetr se bude hodit. Teplé svetry mají vzory jako copánky nebo žebra a pro milovníky hezké textury bude teplý svetr dobrá volba.
Na druhou stranu lehký a jemný svetr neumí zázraky. Pokud bude hodně foukat jednodušeji profoukne nebo pokud začne být pod nulou moc dlouho s ním venku nevydržíte. V takového situaci více oceníte teplý svetr z více přízí.
Jemný vs hrubý úplet – jemnost povrchu, struktura svetru, přilnavost
Jemný úplet (tj. 12 gg) je velmi hebký, můžete z něj mít pocit, jak byste nosili tričko. Volný svetr s jemným úpletem bude mít tendenci přilnout na vašem těle a vytvořit vám tím příjemný tepelný komfort.
Pokud si vyberete hrubý úplet například (5 gg nebo 7 gg) budete dobře cítit strukturu pletení. Budete mít z něj pocit, že máte na sobě tradiční svetr. Svetr nebude mít tendenci ulpět na vašem těle (v porovnání s jemným úpletem), bude spíše držet tvar a půjde pod něj leccos schovat.
Svetr z hrubšího úpletu více vydrží
Nevýhodou svetru z jemného úpletu bude, že méně odolává mechanickému poškození. Takže například pokud v něm budete sedět za počítačem každý den, prodřou se vám u jemného svetru lokty rychleji než u svetru ze čtyř přízí a hrubšího úpletu.
Parametry svetrů
- Lehký svetr: do 300 g
- Teplý svetry: mezi 300 až 400 g
- Velmi teplý svetr: nad 400 g
Hustota úpletu a počet přízí vláken
- Jemný úplet 12 gg (většinou dvě příze 2 ply)
- Hrubý úplet 7 a 5 gg (většinou čtyři příze 4 ply)
Počet přízí, hustota úpletu a váha společně velmi úzce souvisí. Když má vlákno svetru vyšší počet přízí (například 4 ply), má většinou hrubší úplet (7 a 5 gg) a tím pádem má větší váhu. Čím větší váha svetru je tím svetr více hřeje!
Váha je hlavní faktor určující cenu svetru nebo šály. Prostě cena je většinou určená množstvím použité vlny. Pánské svetry musí být robustnější, potřebují více vlny a potom mají i vyšší cenu v porovnání s dámskými.
Číst článek o parametrech kašmírové oblečení a jaký vliv mají na cenu