MASALA SMĚS: KOŘENÍ + ČERNÝ ASSAM - TRADIČNÍ PŘÍPRAVA - INDICKÉ ČAJOVÉ NÁBOŽENSTVÍ – 100 + 100 g
Detailní popis produktu
Podoba masala čaje se liší v každé domácnosti i státu
Základní složkou masala čaje je vždy zázvor, kardamom a čaj. Ten je nejčastěji doplněn skořicí, anýzem, fenyklem, pepřem, muškátovým oříškem a hřebíčkem. Na druhou stranu v západní Indii nepoužívají hřebíček a pepř vůbec. V Bhópálu přidávají do masaly špetku soli. V kašmíru říkají masala čaji, který zde máme v nabídce pod jménem Kašmírská Kawha. Kašmírský čaj obsahuje také zelený čaj místo běžně používaného černého Asámu. Běžné jsou i rodinné varianty toho indického národního nápoje.
Varianty přípravy masala čaje jsou: Instantní a tradiční
Existuje mnoho variant složení Masala čaje, ale i variant jeho přípravy. Variantám přípravy se budeme věnovat v tomto článku. Jsou to:
- Instantní – zalijete směs koření a čaje, necháte louhovat, přidáte mléko nebo cukr a máte čaj – koupíte v našem obchodě zde
- Tradiční – nejdříve povaříte koření s cukrem, potom přidáte čaj s mlékem – koupíte v našem obchodě zde
U nás se setkáte nejčastěji s tradiční přípravou Masala čaje. Instantní varianty rozšířené příliš nejsou a setkání s nimi Vás může zmást. Na druhou stranu instantní varianty jsou v Indii trendní a tím, že je poznáte, si rozšíříte své „základní indické vzdělání“.
NA ZAČÁTKU TO BYLO JENOM KOŘENÍ, TEĎ JE TO JENOM ČERNÝ ČAJ
Slovo masala znamená koření. Původní podoba Masala čaje byla skutečně jenom výluh z koření. Čaj se začal přidávat do Masaly teprve, až když Britové zavedli velkovýrobu čaje v polovině 19 stolení. I po zavedení velkovýroby se černý čaj přidával pouze výjimečně, protože byl příliš drahou složkou. Samozřejmostí se černý čaj stal teprve až s nástupem mechanizovaného zpracování čaje do granulí metodou CTC. V současné Indii se střední třída straní přílišného množství koření v pokrmech. Jídlo už Indové umí konzervovat i jinými způsoby než jenom kořením. Konzumace velkého množství koření organismus zatěžuje, a pokud už to není nutnost, rádi se koření vyhnou. To se projevilo i v případě čaje Masala, kde černý čaj vytlačil podíl koření na minimum. Indickou trendy Masalu můžete právě koupit v našem obchodě pod názvem Assam Černý s chutí Masala.
MASALA = YOGI; ČESKÝ KULTURNÍ MASALA BACKGROUND
Masala chai se taky prodává pod názvem Yogi čaj, popřípadě i indický kořeněný čaj nebo ajurvédský čaj. Pojmenování Yogi čaj souvisí s působením indického duchovního Yogi Bhajana (vlastním jménem Harbhajan Singh), který v roce 1968 přijel na západ učit kundalini jógu a propagovat sikhismus a ajurvédu. Na svých lekcích servíroval i Masala chai, který se stal mezi jeho žáky velmi populární. Yogi Bhajan recept zveřejnil a na jeho základě začal být Masala chai prodáván pod značkou Yogi Tee.
Jinak řečeno Čechové jsou zvyklí na tradiční přípravu. Instantní varianty nejsou příliš rozšířené a setkání s nimi Vás může zmást.
INSTANTNÍ PŘÍPRAVA MASALA ČAJE – RYCHLÝ, ALE JE TO VLASTNĚ ČERNÝ ČAJ
Apeluje na pohodlnou a rychlou přípravu. Nezdržujete se dlouhou přípravou, ale chuť potom není příliš tradiční. Černý čaj vždy přebije koření. Můžete to vyřešit jemnějším čajem, ale už to potom není Masala.
Instantní variantu koupíte v našem obchodě pod názvem Assam černý s chutí Masala 225 Kč / 100 g. U konkurence jej koupíte třeba u Oxalis za 170 Kč / 100 g nebo u Manu Tea 167 Kč / 100 g. Náš Assam černý s chutí Masala a Oxalis jsou černé čaje aromatizované kořením. Směs od Manu Tea obsahuje 50 % černého čaje a zbytek koření. Všechny tři čaje apelují na rychlou a jednoduchou přípravu; a to že je zalejete, vyluhujete za 5 minut, popřípadě přidáte mléko a sladidlo.
Masala čaj obsahuje černý čaj Assam. To je čaj s velmi silou chutí. Bez ohledu na to, jaký je podíl černého čaje ku koření v případě výše uvedených směsí, chuť černého Ásámu vždy naprosto zastíní jakoukoliv chuť koření.
Například naše směs Assam černý s chutí Masala obsahuje z naprosté většiny černý čaj aromatizovaný kořením. Směs od Manu Tea obsahuje 50 % černého čaje a zbytek koření. Nepřišlo nám, že se jejich chuti výrazně lišili, co se týká poměru koření k černému čaji. Takže když si řeknete koupím si čaj, kde je více koření, na chuti to nemusí jít poznat poznat. Popřípadě jde vyvodit závěr, že příchuť masala jde docílit aromatizováním čaje tak jak to umí náš Assam černý s chutí Masala. Masala čaj od Oxalis obsahuje CTC granulový černý čaj (tj. nejméně kvalitní černý čaj) a jeho chuť je ještě silnější než u všech ostatních směsí a koření je o to méně znát.
O kvalitě chuti instantního masala čaje, potom rozhoduje kvalita černého čaje. Pokud bychom však měli srovnávat tři výše uvedené čaje, přijde nám ten náš Assam černý s chutí Masala nejlepší. Obsahuje totiž nejkvalitnější čaj, a proto je dražší než třeba směs od Manu Tea. Manu Tea bychom umístili na druhé místo. Čaj od Oxalis nejde s výše uvedenými směsi srovnávat kvůli velmi nízké kvalitě černého čaje (nicméně je stejně drahý jako čaj od Manu). Na obhajobu čaje od Oxalis jde říct, že právě tuto kvalitu černého čaje dostanete skoro všude v Indii. Naší směsí Černý Assam s příchutí Masala se setkáte spíše na té audienci u premiéra nebo v nějaké luxusní restauraci. Na druhou stranu je důležité říci, že pokud do čaje přidáte obrovské množství cukru (popřípadě mléka), bude už skoro jedno jak jemný je základ čaje. Když do čaje nasypete hodně cukru, asi se stane že většina jej bude hodnotit jako chutný.
Aby se podařilo vyvážit chuť koření a čaje je potřeba povařit koření delší dobu a potom přidat černý čaj, což je tradiční příprava čaje Masala. Instantní problém Masala čaje můžete vyřešit tím, že použijete jemnější čaj, třeba zelený nebo oolong. Směs se zeleným čajem nabízí třeba Manu Tea 164 Kč / 100 g. Nicméně v případě instantních řešení nás nejvíce nadchlo použití Oolongu s mléčným aroma a koření od Mikl Ooling Chai od Oxalisu 390 Kč / 100 g. Čaj je namočen do mléka a potom usušen čímž dostane čaj mléčné aroma. U tohoto čaje se podařilo vybalancovat chuť čaje, mléka i koření ve velmi jemné chuti. Příprava je skutečně jenom o zalití čaje, včetně mléčného pocitu. Na druhou stranu cena za 100 g je skoro 400 Kč (což je skoro nejdražší čaj který jde koupit, nejdražší čaje jsou kolem 500 kč). Můžete tedy namítat, že od instantního čaje čekáte i přijatelnou cenu, protože za takové peníze můžete mít ty nejfajnovější čaje. Popřípadě jde na čaj od Oxalis namítnout, že už se nejedná o tradiční Masalu se silnou chutí koření.
TRADIČNÍ PŘÍPRAVA MASALA ČAJE
Je to jednoduché
- Koření, sladidlo a vodu povaříte nejméně 5 minut společně. Můžete použít dvě lžíce koření 15 g), dvě lžíce sladila (třeba cukru) na 0,5 litru vody.
- Potom přidáte dvě lžičky černého čaje Assam (5 g) a 0,25 l mléka a necháte mléko zpěnit, mléko můžete dávat v poměru od ¼ až ½ čaj vs mléko.
- Přelejete vše přes sítko a podáváte
Poměry i délku vaření můžete měnit podle preferencí. Koření můžete vařit rovnou od začátku s mlékem nebo i rovnou s černým čajem. Můžete změnit poměr koření vůči čaji nebo délku vaření koření. Můžete klidě přidat další koření jako třeba fenykl nebo kmín atd. Takže prostě experimentujete, protože to Vás posune kupředu.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.