Bylinné čaje doskladníme v průběhu března 2024

Lejsek rajský má ocas 4 x delší než křídla. Čím je ocas delší, tím je zajímavý pro samičky.

lejsek

Lejska rajského můžete v našem obchodě koupit na nástěnné lampě vyrobené Tibeťany z institutu NorbuLingka. Lejsek není tradiční pták reprezentující tibetskou kulturu. Nicméně Tibeťané žijící v exilu v indické Dharamsale jej vídají každý den v zahradě svého institutu a jeho ztvárnění na nástěnnou lampu je bezpochyby tibetské a tím pádem super originální!

Lejsek na lampě v našem obchodě je indický Lejsek rajský. Lejskové rajští žijí od saharské Afriky, přes indický subkontinent až po jihovýchodní a východní Asii. Je to malý pták velikosti od 18 do 21 cm a váhy 12 až 23 g. Žije převážně na jednom místě – tj. až na výjimky nemigruje. Živí se varietou různého hmyzu, který chytá v letu nebo sráží křídly.

Fly catcher lamp  (4)

 

Čím je indický lejsek tak zajímavý? 

Je to velikostí jeho ocasu. Nejkratší ocas mezi lejsky rajskými má São Tomé. Měří 19 cm. Lejsek rajský má ze všech indických lejsků nejdelší ocas a to až 42 cm. Nicméně rozmezí je od 30 cm do 42 cm. Jeho křídla mají 9 cm, takže v extrému je jeho ocas 4,5 delší než křídla. 

Vlající ocas je tedy ten úžasný motiv, který všechny tolik fascinuje – ať už kolemjdoucí, fotografy nebo umělce. Samozřejmě, že ocas zajímá taky samičky lejska. Dlouhý ocas totiž roste jenom samečkům, a jak asi očekáváte, čím delší ocas, tím zajímavější sameček.

 

Jak malí lejskové přicházejí na svět

Lejskové indičtí mají sezónu k páření od května do července. Žijí v monogamním partnerství a oba společně staví hnízdo, sedí na vejcích i krmí mláďata. Hnízda zhotovená z větviček a pavoučích sítí jsou položena 1 až 3 metry nad zemí a jejich stavba trvá přibližně za 10 dnů. Rodiče sedí na třech až čtyřech vejcích po 15 dnů. 21. až 23. den se vyklubou malí lejskové. Lejskové staví hnízda vedle drongů černých, kteří lépe ochraňují jejich i vlastní hnízda proti predátorům.

Lejsek2

 

KOUPIT LAMPU LEJSEK RAJSKÝ