Ježíš zemřel ve Šrinagaru. Je proto Kašmír rájem na zemi?

Kašmír - lokalita - main photo 2

„Ježíši“ říká Pilát, „přijdeš mi celkem sympatický. Co mám však dělat s tím rozběsněným davem? Domluvíme se tak, že já nechám místo tebe ukřižovat nějakého zlodějíčka, prohlásím že jsi to byl ty. Na oplátku mi v mojí zemi přestaneš měnit pořádek tím tvým náboženstvím a rychle odejdeš někam jinam“.  Ježíš tedy šel potom posilovat židovské komunity do Iráku, Afganistánu, Indie a následně zemřel ve Šrinagaru ve vysokém věku. Takto probíhal život Ježíše podle muslimského hnutí Ahmadiyya.

 

Hory, jezera, květiny – proč je v kašmíru krásně a proč je oblasti pro Indy tak přitažlivá

Kašmír a jeho hlavní město Šrinagar je krásným místem. Říká se mu indické Švýcarsko kvůli podobnosti s Alpskou krajinou. Nad podobnost krásných hor s lučním kvítím má hlavní město možnost romantického pobytu na hausbótech na tamním jezeru nebo spoustu květinových zahrad mezi nimiž je i největší tulipánová zahrada v Asii s 60 druhy květin. V národních parcích je největší populace medvěda černého v Asii nebo poslední životaschopná populace jelena kašmírského (Hangul).

Krajina přitahuje velké množství návštěvníků, kteří zde jedou relaxovat nebo sportovat. Pro Indy představuje fenomén „jet na hory“ mnohem větší (pozitivní) kontrast, než máme zažité u nás. Indie je velká placka a vidět hory je unikátní zážitek. Indie má spoustu hor na jejím severu, ale jsou to převážně nehostinná džungle. Malebná alpská krajina se střídajícímu jehličnany a loukami je pouze v Kašmíru. V indii je v létě strašné vedro a možnost utéct do mírného klimatu mezi tamními třítisícovkami je ideální letní dovolená. Nížinná Indie je strašně znečištěná. Týká se to ovzduší, vody nebo i půdy. Například jeden den pobytu v hlavním městě Delhi je ekvivalent vykouření 20 cigaret, řeku Jamunu považují tamní obyvatele za stoku. Odjet do se nadýchat čerstvého vzduchu do Kašmíru je tedy ideální odpočinek.

Vnímal to tedy Ježíš Kristus stejně? Říkal si tedy půjdu dožít život do ráje na zemi?

KasmirskaLouka

DSC_8446

House

98a475f05e794fef861fb3cae5f9aefd-819x1024

 

V Afganistánu a Indii byla židovská komunita, která již podlehla tlaku hinduismu a buddhismu

Islámské hnutí Ahmadiyya vykládá život Ježíše Krista značně střízlivěji, než jsme zvyklí my. Například Ježíšovo přivádění mrtvých zpět k životu je chápáno v kontextu navracení "duchovního života" lidem, kteří byli duchovně mrtví. Podle koránu prostě není možné někoho přivádět k životu.

Hnutí taky uvádí, že Ježíš přežil ukřižování. Že jej Pilát záměrně nechal pověsit těsně před sobotou a taky byl na kříži jen několik hodin místo několika dnů. Že mu nepřibili a nezlomili nohy, což prý byla běžná praxe. Ježíš se zotavil a aby unikl dalším podobným zážitkům opouští Judeu.

Společně s matkou Marií, manželkou Máří Magdalenou a Apoštolem Tomášem cestovali do Iráku. Zde setkal s Apoštolem Pavlem, který byl pro Ježíše nejdříve rivalem, ale následně přijal křesťanství. V Iráku byl Ježíš znovu uvězněn a následně propuštěn s povolením, že může odcestovat do království Parthia (severovýchodní Irán), kde byla silná židovská komunita.

V Iráku byl Ježíš přijat s poctami perskými židy. Ježíš mezi nimi pobyl a kázal. Následně se rozhodl cestovat dále na východ společně s Apoštolem Pavlem do Afganistánu a Indie. Žili zde židovské komunity, které pod tlakem buddhismu a hinduismu již zcela zapomněli jejich duchovní tradici a Ježíš s Pavlem jim ji měli připomenout.

Ke konci života se Ježíš usadil ve Šrinagaru kde mu začali říkat Yuz Asaf – což znamená „syn Josefův“ nebo „vůdce vyléčených“. Ježíšovy ostatky by měli být uloženy v kapli Roza Bal v historickém centru Šrinagaru.

Silným šiřitelem této interpretace byl indický duchovní vůdce a zakladatel hnutí Ahmadiyya jménem Ghulām Ahmad, který jej zachytil v odborném spisu Ježíš v indii. Důkazy čerpal z evangelií, koránu a hadísů, lékařské literatury a historických záznamů. Jeho tvrzení opíral vlastní interpretací koránu v rozmezí náboženských disputací (kterému normální smrtelník nemůže rozumět) až po relativně jednoduchou stížnost Mohameda nad tím, že on umírá v šedesátí, ale Ježíš se dožil sto dvaceti let. Další zajímavé nuance nad tím jsou podloženy teorie ohledně Ježíšovy života podle muslimského hnutí Ahmadiyya najdete v tomto článku: https://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_in_Ahmadiyya_Islam

Ano, ve Šrinagaru je krásně, ale je možná, že hlavní motivací Ježíšovy cesty na východ bylo připomínání židovské komunitě tu pravou víru.

Rozabal_shrine_in_Srinagar_-_Front_View_01

Roza Bal - kaple kde má být pochová Ježíš Kristus 

 

V našem benefičním obchodě koupíte kolekci květinový kašmír inspirovanou touto lokalitou

Koupit květinové letní oblečení

 

Zdroje