Černokrký jeřáb – motiv šály pro Himálajské patrony

Černokrký jeřáb je národní pták Malého Tibetu / Ladakhu. Pro všechny buddhisty žijící v Himálaji je tento jeřáb symbolem dlouhého života, prosperity a štěstí. V Bhutánu má tento pták status celebrity a dělají pro něj například samostatný festival (ve stejném provedení jako tolik známý tanec masek).

Jako jediný z jeřábů žije ve vysokých nadmořských výškách od 2500m do 6000 m. Ze 16 žijících druhů byl objeven jako poslední. V roce 1876 jej na Tibetské náhorní plošině popsal Nikolai Przewalski. Jeřábi uzavírají páry na celý život. Střídají se při sezení na 2 vejcích a společně pečují o vylíhnutá mláďata.

Černokrký jeřáb žije v Tibetu, Ladakkhu, Bhutánu i dalších místech. Některé populace migrují mezi vysoko položenými jezery (na léto) a říčními údolími (na zimu), některé mezi Tibetem (léto) a Bhutánem (zima). Zdržují se v okolí jezer, rozlitých vodních toků a na loukách, které se kolem nich vytváří.

Je vysoký 139 cm, jeho křídla mají rozpětí 235 cm a váží 5,5 kg.

Tento ptáček je chráněným druhem ať už podle IUCN Red List nebo CITES. Odhadovaný počet volně žijících jedinců je od 8 800 do 11 000. Změny klimatu, urbanizace Himálaje, vojenská přítomnost na jeho hranicích a další faktory naznačují, že se jeho populace bude nadále snižovat. V Evropě najdete černokrkého jeřába pouze v šesti zoo. U nás jej mají v zoo Zlín.

 

Koupit šálu s černokrkým jeřábem