10 % z nákupu je dar. Není to málo? Procenta z nákupu se nikdy nevyrovnají pravidelnému dárcovství.

10Procent

Slibujeme, že 10 % z Vašeho nákupu bude dar, který využijeme na podporu vzdělávání v Malém Tibetu. Pokud uděláte nákup za 2 000 Kč, bude dar dvě stovky. Dokážeme si představit, že někomu to může připadnout málo. Nákup v benefičním obchodu je pro nás převážně proces nabírání důvěry. My Vás totiž chceme získat k pravidelnému dárcovství, tzv. Himálajskému patronství. Sebevětší procenta z nákupu se totiž nikdy nevyrovnají pravidelnému dárcovství. Jsme rádi za jakoukoliv podporu, ale největší potenciál pomáhat máme díky Himálajským patronům.

Obsah

 

Benefiční obchod máme kvůli Himálajským patronům

Náš obchod jsme založili, aby lidi mohli nabrat důvěru k naší neziskovce a v dlouhodobém horizontu se stát pravidelnými dárci. Respektujeme, že pomáhat v zahraničí je disciplína, která si u nás teprve razí cestu. Proto nabízíme našemu okolí nejdříve drobnější možnost pomáhat, než se s námi pustí do Himálajského patronství. Více o důvodech, proč jsme obchod založili zde.

 

Deset procent z nákupu je hodně!

Pokud podnikateli řeknete, že přicházíte o 10 procent z obratu, může být jeho reakce, že je to smrtící objem peněz. Třeba když využijete platformu GIVT, tak z Vašeho nákupu za 1 000 Kč půjde na dobrou věc 10 Kč, to je 1 %.

Cílem založení našeho obchodu nebylo vydělávat, ale získat pravidelné dárce. Nemusíme tedy držet tak vysoké marže jako to mohou mít ostatní. Taky nás překvapilo, že dodavatelé zboží nám charitativní činnost věří. Buď už o nás slyšeli, nebo jsme si je získali. Takže od nich dostáváme i výhodnější podmínky (třeba ne tak velké minimální odběry zboží) a tím si můžeme dovolit větší podnikatelskou benevolenci.

Náš obchod taky soutěží s ostatními obchody s exotickým zbožím. Ostatní obchody charitu nedělají. Stavět se do role soudce „kvalitní charity“ je nevděčná úloha. Rozhodně můžeme tvrdit, že nikdo se ani neblíží hloubce charity, kterou děláme my. Pokud někdo jednou za rok někde rozdá peníze, je to taky charita, ale s naší nejde porovnávat. Takže s deseti procenty se značně znevýhodňujeme oproti ostatním obchodům.

 

Procenta z nákupu se nikdy nevyrovnají pravidelnému dárcovství.

Je to příjemné nechat se unést pocitem, že nákupem „pro sebe“ „spasím ostatní“. Nicméně procenta z nákupu zaslané na dobrou věc se nikdy nevyrovnají pravidelnému dárcovství. Představte si obchod, který máte rádi a v kterém uděláte jednou za rok nákup za 2 000 Kč. Velikost daru bude potom následující:

Velikost daru při procentech z objednávky

1 %

5 %

10 %

30 %

Objednávka za 2 000 Kč / rok

20 Kč

100 Kč

200 Kč

600 Kč

 

Porovnejte to s pravidelným dárcovstvím. Jak velký dar akumulujete za jeden rok:

Velikost pravidelného měsíčního daru

100 Kč

200 Kč

300 Kč

500 Kč

1000 Kč

Velikost daru akumulovaného za rok

1 200 Kč

2 400 Kč

3 600 Kč

6 000 Kč

12 000 Kč

 

Výše vidíte, že jako pravidelný dárce za stovku měsíčně (což je považováno za dar, který si mohou dovolit všichni) dorovnáte nákup za 2 000 Kč s 10 % za dva měsíce. I kdyby existoval obchod, který by dával 30 % z nákupu na dar, tak i v tom případě pravidelný drobný dárce za stovku měsíčně změní svět v úplně jiném řádu (a třicet procent nedává na charitu žádný obchod, o tom není potřeba polemizovat).

 

Pokud máte obchod, který má obrat 10 000 000 Kč ročně, tak v něm musí nakoupit 5 000 zákazníků za rok v hodnotě 2 000 Kč. Když tento obchod dá 1 % z obratu za rok jako dar do zahraničí, tak je to částka 100 000 Kč. Dar 100 000 Kč ročně je v ČR považován většinou neziskovek za významný dar. Pořád to však nejde porovnávat s pravidelným dárcovstvím. 

Naše neziskovka má 500 pravidelných dárců (tj. desetkrát méně „klientů“ než obchod výše), kteří dávají v průměru 300 Kč měsíčně a ročně díky nim získáme 1 800 000 Kč na podporu vzdělávání v Malém Tibetu (ve skutečnosti je to kolem 1,6 mil Kč, protože vždy část dárců dary vynechává).

 

Nesnažíme se Vám říct, abyste nekupovali v obchodech, kde vám říkají, že část z nákupu půjde na dobrou věc. Chceme, abyste porozuměli, že procenta z nákupu zaslaná na dobrou věc se nikdy nevyrovnají pravidelnému dárcovství.

 

Jak využijeme dar z obchodu?

K dnešnímu datu (březen 2021) budeme dar zužitkovávat podle těchto sestupně seřazených preferencí:

  1. Získání dalších pravidelných dárců
  2. Uhrazení studijních pobytů učitelů z naší školy u nás
  3. Jednorázová podpora rozvojových projektů naší školy tehdy, pokud budou chybět peníze od pravidelných dárců

 

Z investičního pohledu je nejvíce efektivní získat další pravidelné dárce. To může být třeba reklama na facebooku. Za 20 000 Kč můžete získat 15 pravidelných dárců, kteří vám za první rok darují 54 000 Kč a za tři roky 162 000 Kč. Za 20 tisíc tedy můžete udělat dobro hned, ale pokud je investujete, můžete udělat dobra mnohem více.

Za dvacet tisíc Kč můžete taky zaplatit cestu jednoho učitele z Malého Tibetu do ČR. Učitel zde většinou získá inspiraci, a potom učí lépe tamní děti. Taky však většinou získá pár dalších lidí k Himálajskému patronství. Tento způsob investice darovaných peněz z obchodu je zajímavý kompromis mezi tím, že dáte něco tamním dětem, ale taky zajistíte více darů od pravidelných dárců.

Za částku 20 000 kč se dá koupit i polovina lavic jedné třídy nové školní laboratoře, kterou budeme dokončovat v létě 2021. Všechnu rozvojovou pomoc pokrýváme z darů Himálajských patronů, jinak řečeno 100 % darů od patronů jde na rozvoj tamní školy. Můžeme se však dostat do situace, že nám bude chybět hotovost na dokončení nějakého projektu v Malém Tibetu, a potom můžeme sáhnout na dary z obchodu.

 

Účel využití daru má být otevřený. Jak tedy zajišťujeme transparentnost?

Není efektivní svázat Váš dar s konkrétním účelem. Třeba říct, že za každý dar z obchodu ve výši 100 Kč koupíme jednu učebnici. Dobře to funguje na rovině fundraisingu. Dárce si dokáže dobře představit význam své pomoci. Z pohledu rozvojové země je to nesmysl. Svět v rozvojové zemi se často mění. Například se může stát, že vláda začne rozdávat učebnice zadarmo (i když je předtím nedávala zadarmo). Jiný příklad může být, že za tu dobu, co pomáháme naší škole (tj. 13 let), kurz mezi rupií a korunou osciloval mezi 2,5 a 4. To znamená, že za stejný dar byste jeden rok koupili jednu učebnici a jiný rok dvě učebnice. Množství nejistot je nekonečné a je to dominantní rys spolupráce. Nejefektivnější je mít volnou ruku nad vynaložením daru (ale je to nejpracnější metoda).

Aby bylo jasné, co s dary děláme, sestavujeme s naší školou plán podpory na další rok, který Vám pošleme/zveřejníme v únoru. Výsledky spolupráce Vám budeme posílat nejméně jednou za dva měsíce a na konci roku zveřejním výročku včetně výpisu skutečně vynaložených financí. Výsledky dřívější spolupráce formou poutavých příběhů najdete zde, formou systematického a manažerského výpisu ve výročkách.

Chápeme, že pokud by to bylo jednoduší, možná bychom vyhráli nějaké marketingové ocenění, ale my jsme tady proto, abychom hlavně pomohli v rozvojové zemi. Přejeme si, abychom získali Vaši důvěru a začalo Vás to s námi bavit. Díky že se budete zajímat.