Modlitební praporky ručně tištěné z bio bavlny od pana Soso
Související produkty
Detailní popis produktu
Proč jsou tyto praporky unikátní
V dnešní moderní době se modlitební praporky tisknou ve velkých tiskárnách na syntetické materiály (plastové). Dříve je kreslili mnichové na bavlnu a časem si vyrobili dřevěná razítka. Barvy si vyráběli z přírodních materiálů, ať už z hornin, nebo bylin.
Obchod Dzomsa od pana Soso
Pan Soso má v Lehu, hlavním městě Malého Tibetu, obchod Dzomsa. Zde nabízí čistě tradiční a přírodní produkty Malého Tibetu s důrazem na ekologii. Jeho obchod má sice dobrou polohu, nicméně obsah obchodu může na nezúčastněného turistu působit nudně. Jednak Malý Tibet je chudý kraj a nemá moc co nabídnout (nicméně výjimky potvrzují pravidlo, k čemuž se dostaneme). Všechno je však navíc zabaleno v nevzhledném ekologickém papíru. V okolí jeho obchůdku jsou nablýskané obchody pro turisty se zbožím z celé Indie uzpůsobené tomu, aby příliš neuráželo očekávání budoucích nakupujících.
U pana Soso však nemůžeme mluvit o tom, že by zaspal dobu, že by byl tak starý a zkostnatělý a nechtělo by se mu nic měnit. On naopak zcela vědomě udržuje tradici, protože si je vědom její unikátnosti oproti zbytku světa.
Obchod můžete najít zde
Proč je pan Soso tak unikátní osobnost
Jiří Sázel vzpomíná na pana Soso následovně:
„V roce 2016 jsme v naší škole řešili, jak postavit školní záchody. V Malém Tibetu je nedostatek vody, všichni by chtěli splachovací záchod, ale nikdo neřeší, že si tím vysají zásoby spodní vody. Nejotřesnější je situace v hlavní městě, kde se všichni snaží nadbíhat turistům a očekává se, že voda dojde každou chvíli. Tradiční kompostovací záchody jsou úžasné pro lokální podmínky, nicméně relativně pracné na údržbu. Taky všichni radši chtějí „kachličkovanou koupelku“ než „kadibudku na dvoře“.
Proto jsme chtěli pro naši školu vyvinout takové kompostovací záchody, které by nebyly tak pracné na údržbu. Jsou to technologie, které již jinde ve světe fungují a jde o to, uvést je do Ladakhu. Když jsme hledali, jestli se někdo podobný v Malém Tibetu moderním kompostovací záchodem zabýval, nebyli jsme schopni najít naprosto nikoho. Přesněji řečeno jsme třeba dostali tip od nadace LEDEG. To je nadace založená na aplikaci moderních, ekologických a udržitelných technologiích do života v Malém Tibetu. V LEDEGu nám řekli, že se moderním kompostovacím záchodem zabývali před 12 lety a ve vedlejším údolí, 6 hodin cesty vzdáleném, je postavený prototyp. Jako blbec jsem se tam jel podívat a zjistil jsem, že záchod je nedokončený, jenom to po 12 letech nebyl nikdo schopen nahlásit centrále v hlavním městě. A tak jsem byl první, kdo je informoval. Takže jinak řečeno, nikoho to téma nezajímalo (včetně těch, kteří na to mají být odborníci).
Jediný pan Soso překvapil. Bez problému se v tématu orientoval a dokonce nám dal doporučení na vylepšení námi navržené technologie. Pan Soso tedy ze situace vyšel tak, že se ukázal jako nadmíru vzdělaný, angažovaný, zodpovědný a že oproti ostatním předbíhá dobu a nebojí se citlivých témat. Jsme rádi, že jej známe a můžeme s ním spolupracovat!
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.