Kurti Vám umožní zákonný rozvod s manželem. Více o zázračném oblečení?
Kurti je horní část oblečení specifická pro indický subkontinent. Dá se nosit jak do divadla, tak i do kanceláře. Hned se obleče a pro léto je příjemně prodyšná. Můžete ji nosit s legínami, džínami, popřípadě churidar, salwar, pajama v indickém slangu. Ze všech těchto důvodů je kurti v Indii velmi populární. Přežila staletí nálad a trendů oblékání. Abychom kurti nezjednodušili pouze na tuniku nebo šaty, přinášíme vám tento článek. Když Vás toto oblečení umí i rozvést s manželem, vyplatí se jej dobře poznat.
Kurti můžete koupit zde na našem webu
Z pánského oděvu se stal dámský aneb Kurti vs. Kurta
Zjednodušeně řečeno je Kurti a Kurta to samé. V indické obchoďáku můžete najít pod těmito názvy stejné šaty. Nicméně Vy toužíte porozumět Kurti více, takže:
Kurti byla původně mužský oděv. Tomuto mužskému oděvu se říkalo Kurta. Byla zcela jednoduchá, jednobarevná přírodní barva, bez žádného vzorování. Byla volná, splývavá a dlouhá až pod kolena. Kurta se nosila s kalhotami stejně jednoduchými jako horní část oděvu. Časem začali Kurtu nosit i ženy a začala být barevná, dekorovaná i přiléhavá. Přidávaly se k ní různé doplňky a ozdoby. V současnosti se Kurta pro ženy přejmenovala na Kurti. Kurti se vymezuje i tak, že je kratší, dlouhá jako tunika a mohou se k ní nosit džíny. Pro někoho je Kurti dokonce symbol ženskosti.
Nicméně pod Kurti nebo Kurta se nejčastěji rozumí svršek dlouhý po kolena s kalhotami pro muže i ženy.
Severo-Indové berou Kurti jako základ oblékání, jiho-indové jí pohrdají – mají totiž Sárí
Kurta se nosí v Indii, Pákistánu, Nepálu, Bangladéši a dokonce i na Srí Lance. V případě Indie je oblékání Kurti výsadou obyvatel severní Indie. Tam tento oděv naprosto dominuje. V jižní Indii převažuje Sárí nebo Choli, které umožňují odkrytí břicha, což u Kurti nikdy nenajdete. Jak asi očekáváte, tradiční Kurti mají v každém indickém státu vlastní variace. Rozdíly mezi názvy jednotlivých indický oděvů vysvětlujeme v tomto článku.
První zmínky jsou ve 12. století
Podle historika Roshen Alkazi přišla Kurta do Indie z centrální Asie. Pronikala nejdříve s drobnými vpády Indoskythů, Parthů a Kušánů na konci starověku. Na ty navazovaly větší invaze tureckého Mahmúda z Ghazny na přelomu prvního tisíciletí až po podrobení Indie Muslimy na konci 12. století. V průběhu Mughalské říše, tj. od poloviny 16. do poloviny 19. století, už byla Kurta běžným indickým oblečením.
Kurta byla vlastně zcela jednoduché oblečení. Přední i zadní díl byl ze zcela identických látek. Nejčaštěji z bavlny nebo mušelínu (volně tkané bavlny, která lépe větrá) přírodní barvy. Tradičně neměla Kurta rozparek, kterým se vyznačuje v současnosti většina. Pokud někdo měl Kurti z hedvábí nebo dokonce s výšivkami, byl to buď sváteční oblek nebo ukázka bohatství a moci. Kurta se vyráběla i z vlny pro použití v zimě.
V tradiční kultuře byla Kurti kombinována s kalhotami stejného materiálu a provedení. Moderní Indky si ji však však dovolily nosit s džínami, což pobouřilo jejich konzervativní manžely.
Zakazuje Vám manžel nosit Kurti s džínami? Tak se můžete rozvést!
V roce 2014 uzákonil indický rodinný soud v Bombaji, že ženy mohou svobodně nosit Kurti s džínami. Pokud by ji manžel nutil nosit Sárí, je to dostatečný důvod, aby manželka zažádala o rozvod. Kurti s džínami se tedy staly dodatkem 27 (1) (d) zákona o manželství z roku 1954. Pokud se bavíte, slibujeme, že přineseme více zajímavostí z indických rozvodových praxí.
Díky za zájem o indickou módu, doufám, že pro ni najdete pochopení a …