Indický mušelín – to nejlepší z vesnické textilní tradice
Univerzální krása této kolekce je v kombinaci oslavy indického vesnického textilního dědictví a jeho moderního zpracování, které z něj dělá funkční a praktické oblečení do horkých letních dnů. Ručně předená a tkaná bavlna, známá u nás jako mušelín, je barvená přírodními barvivy a zdobená tradičními legendárními indickými technikami jako madras, ikat nebo jamdani. Oblečení, které upouští od tradiční indické okázalosti a směřuje k decentnímu pojetí, můžete nosit na sběr jahod, rozjímavé procházky lesem i nákupy na místním farmářském trhu.
Ručně předená a tkaná bavlna si zachová mnohem lepší izolační vlastnosti než strojně zpracovaná. Oblečení v létě chladí a v zimně hřeje a zároveň je velmi odolné. Technika rezistního barvení dvojitý ikat je tak složitá že se dělá jenom ve čtyřech dílnách na světě. Mimovláknové výšivka Jamdani, zdobila v 16 století každé královské oblečení. Kostkovanou bavlněnou látku Madras dnes známou po celém světě, nosili indičtí rybáři, protože je v létě chladila a v zimě hřála. Podrobnosti vysvětleny na detailech produktů.

Kolekci můžete objednat pouze v termínu od 12. 5. až 25. 5. 2025. Oblečení vám doručíme nejpozději 5. 6. 2025. Podobnou akci budeme opakovat za tři roky.
Barevné a velikostní varianty zjistíte po rozkliknutí produktu. Klikněte na velikost a barvu a zobrazí fotka barevné varianty. Ke každému produktu máme jenom 1 až 5 kusů.
Dodání „na objednávku“ vám nabídneme lepší kvalitu za nižší cenu. Navíc je šetrné pro životní prostředí (více zde). Testovací vzorky jsou na osahání dostupné v Brně Králově poli – napište nám, pokud chcete přijít. Pokud Vám nebude sedět barva vyměníme nebo vrátíme peníze, více o objednávkách.
Ručně zpracovaná bavlna (mušelín) a techniky zdobení oblečení
RUČNĚ ZPRACOVANÁ BALVNA
Ručně předená a tkaná bavlna si zachová mnohem lepší izolační vlastnosti než strojně zpracovaná. Oblečení v létě chladí a v zimně hřeje a zároveň je velmi odolné. Látka hrubou strukturu, která je rozmanitá, a bohatá a každý kus je potom originál.

MUŠELÍN – BAVLNA – KHADI
Všechny tři názvy jsou zjednodušeně to samé. Nicméně Khadi je látka, kterou proslavil Ghándí v rámci jeho boje za svobodnou Indii. Ruční předení a tkaní bylo aktem odporu proti anglické okupaci. Khadi bylo vždy převážně bavlněné, ale někdy doplněné o hedvábí nebo vlnu. Vždy v létě chladilo a v zimně hřálo (více v článku na wiki). Na indickému subkontinentu se nejčastěji pro bavlnu použitou v této kampani používá slovo Khadi.

MUŠELÍN – BAVLNA – KHADI
Mušelín se proslavil před 200 lety, kdy byl Dhácký mušelín nejcennější látkou na světě. V přepočtu stál 1,6 milionu Kč na metr čtverečný. Nicméně potom se úplně vytratil a tradici jeho pěstování se dodnes nepodařilo obnovit. Šestnácti krokový proces vytváření látky dnes již nikdo neumí a bavlnovníky dháckého mušelínu vymřeli a nezůstali jejich semena. Legendární látku se snaží různé iniciativy obnovit. Podrobnosti v článku na našem webu. Dháka leží v Bangladéši, který byl dříve součástí Indie. Nicméně dnes už to jsou nezávislé státy nicméně oděvní tradice jsou velmi provázené až do současnosti.

MUŠELÍN – BAVLNA – KHADI
Naši kampaň jsme pojmenovali po mušelínu, protože je u nás známý drobný odlesk této legendy. Správnější jméno z Indické perspektivy pro oblečení v této kampani by bylo spíše Khadi, nicméně tento název u nás nikdo nezná. Látky v této kampani jsou tak kvalitní bavlna, kterou nikdo z nás v životě ještě nepoznal. Ale samozřejmě, že pokud bychom někdy v budoucnu mohli nabídnout mušelín dávných dháckých kvalit, budeme moc rádi.

IKAT – TECHNIKA ZDOBENÍ LÁTKY
Ikat je starobylý proces barvení a tkaní, který se vyskytuje po celém světě, včetně Indie, Japonska, Číny a Střední Asie. Látka se před barvením pečlivě sváže provázkem na předem určených místech a svázaná místa odolávají barvě. Látky v této kampani jsou dvojitý ikat – to znamená, že se tímto způsobem barví jak útková, tak i osnovní příze; jde o obzvláště složitý proces, protože barvené vzory na osnově a útku se musí během tkaní sladit. Na světě jsou jen čtyři místa kde se dvojí ikat dělá a jedno z nich v Hajdarábádu ve indickém státě Telangana. Více o rezistním bavení v článku. Popřípadě na youtube.

JAMDANI – TECHNIKA ZDOBENÍ LÁTKY
Jamdani je nejznámější z několika technik mimovláknové výšivky, které se v Indii praktikují. Jedná se o částečně vyšívání, částečně tkaní. Vysoce kvalifikovaný tkadlec přidává ručně další útkové nitě do vazby pomocí malé bambusové tyče, zatímco nitě jsou na tkalcovském stavu a v procesu tkaní. Umělecká forma vznikla v Bengálsku kolem 5. století dosáhla svého zenitu pod patronací indických vládců Mughulů v 16. a 17. století. Rozsáhlé zdobení šatů pomocí Jamdani nosili pouze bohatí, kteří si mohli dovolit investovat do tak krásné látky. V této kolekci je zdobení látek decentní a reflektuje dnešní estetiku. Video na Youtube zde.

MADRAS – TECHNIKA VYTVOŘENÍ LÁTKY
Kostkovaná bavlněná látka, známá dnes po celém světě, je původně z Indie. Dnešní velkoměsto Chenai se dříve jmenovalo Madrasapattinam a místní rybáři po staletí nosili ručně tkanou mušelínovou látku v duhových kostkách, které se hodily do horkého a vlhkého počasí v jižní Indii. Madras byl přístav, ve kterém stavěli kolonisté a různých vlnách rozváželi úspěch této látky po světě až do momentu, kdy se nošené této látky stalo světovým fenoménem. Proto je zahrnuta do mušelínové kolekce.

.