Darjeeling stříbrné jehličí nikdo v ČR nenabízí, co si o tom myslet? Mimochodem, nevzali Indové ten název Číňanům? A je ten čaj stejně dobrý?

MainPhoto

Bílý čaj je to nejlepší z čajovníku. Čajové pupeny se trhají pouze pár dní v roce a jsou špetkou čajové produkce. Bílý čaj má jednak nejvíce kofeinu, ale taky největší koncentraci uklidňujících látek. Takže po něm budete klidně soustředění. Nenašli jsme nikoho v ČR, kdo by Darjeeling stříbrné jehličí nabízel, proto jsme cítili jako povinnost Vám tuto zajímavost nabídnout. Na druhou stranu se jen obtížně bráníme pocitu, že pojmenování indického bílého čaje stejným názvem, jaký má slavný čínský bílý čaj, nebyl dobrý tah. Stejně tak i chutí se bílé Darjelingy zatím jejich slavným kolegům nevyrovnají. Nicméně je důležité pochopit rozdílnost v historii čínských a indických čajových zahrad a vnímat situaci tak, že bíle indické čaje budou teprve hledat svou cestu. Více v článku níže.

 

Mám chuť zkusit bílý Darjeeling Stříbrné jehličí

 

Obsah článku

 

Bílý čaj je nejlepší část čajovníku

Tím je čajový pupen, který se minimálně zpracovává. Díky minimálnímu zpracování si čaj zachová tu nejrozmanitější chuť.

Bílý čaj tvoří čajové pupeny, popřípadě dva lístky pod čajovým pupenem. Ty nejkvalitnější bílé čaje se sklízí v rozmezí pouze pár dní za rok těsně před tím, než se zcela rozevřou. Například v indické čajové zahradě Glenburn sklízí bílý čaj pouze 7 dní v roce na začátku dubna. Pracovníci, kteří mohou trhat tento čaj, mají přezdívku „stříbrné jehličí“ a za den otrhají pouze 150 g čaje. Pokud netrhají bílý čaj, běžně natrhají 8 až 15 kg denně.

Bílý čaj je také minimálně zpracováván. Konkrétně se nechá přirozeně zavadnout maximálně po tři dny. Potom se usuší na slunci, dokud neobsahuje do 5 % vody. Zpracování ostatních čajů (zelený, černý, oolong atd.) vždy nějak formuje chuť čaje, ale nikdy už chuť nebude tak rozmanitá a jemná jako u bílého čaje. Zpracování ostatních čajů bylo dříve nezbytné k tomu, aby k Vám čaj mohl doputovat na hřbetu velblouda do Evropy. Jinak řečeno, aby čaj dlouho vydržel. Proto Evropané nejvíce pijí černý čaje. Rozmanitost chutí čerstvých čajů (tj. třeba zelených nebo bílých) jsou zatím většinou Evropanů neobjeveny. Čerstvé čaje se k nám dříve neměly jak dostat.

Dargelling (5)

 

Před tím, než si uděláme názor na indické bíle čaje, je důležité znát historii pěstování indických čajů

Pokud se mluví o bílém čaji stříbrné jehličí (anglicky Silver Needle), nejčastěji se tím myslí Baihao Yinzhen z čínské provincie Fujian. Je to čaj, který je považován za jeden z nejlepších na světě. Dlouhá tradice a úspěch, který „čínský“ Silver Needle zaznamenal, vedly k vytvoření skoro legendárního kultu, čaji králů a taky k nejvyšší ceně. 

Historie pěstování čaje v Indii je zcela jiná než Číně. V případě Číny jsou legendy o čaji z období 2000 let před Kristem a vědecká evidence o pěstování čaje je z období 200 let před Kristem. Největší rozmach čaj v Číně zaznamenal v období od roku 600 do roku 1300 našeho letopočtu. Čínské stříbrné jehličky se datují od roku 1769. V Indii byl čajovník taky přirozeně rostoucí rostlinou. Kmeny, které žily na současných čajových plantážích v Indii, čajovník pěstovaly i kultivovaly. Myslíme si, že situaci v Indii nešlo porovnávat s kultem čaje v Číně.

Za začátek moderního pěstování čaje v Indii je považováno až založení plantáží v Assámu Britskou východoevropskou společností v roce 1820. Začátek Darjeelingu se datuje přibližně roku 1852. Britové tehdy hledali alternativu k nákupu čínských čajů. Po založení plantáží v Indii se do dvaceti let přesunula veškerá produkce čaje pro britský trh na indická „ramena“.

Indové tedy vyráběli čaje tak, aby to Britům vyhovovalo – černé a velmi aromatické čaje jako třeba Earl Grey. Od sedmdesátých let 20. stolení se stal hlavním konzumentem indického čaje Sovětský svaz, ale stále se jednalo o černý čaj se silnou chutí. Indové tedy po 150 let nedbali na kvalitu a rozmanitost čaje, jako tomu bylo po staletí v Číně.

Po rozpadu Sovětského svazu se hlavním odbytištěm indického čaje stala Evropa a Japonsko, což přimělo Indy k organickému pěstování čaje a rozšíření nabídky na zelené a polozelené čaje, oolongy, včetně vlastních kvalitních bílých čajů.

Bringing_in_the_tea_leaf,_Darjeeling,_1890

Bílý čaj obsahuje největší množství kofeinu. Jak to, že po něm „nelítám“ jako po kávě nebo běžném Darjeelingu?

Bílý čaj obsahuje největší množství kofeinu v porovnání s ostatními čaji (zelenými, černými atd). Množství kofeinu v jednom šálku bílého čaje se může pohybovat v rozmezí od 30 do 55mg (např. káva by měla obsahovat kolem 95 mg). Podle výzkumu profesora Nigela (zdroj níže) jsou procenta kofeinu v čajovníku následující (z čajových pupenů se dělá bílý čaj, z následujících lístků se dělají všechny ostatní čaje):

  • Pupen 6.3%
  • První lístky 4.6%
  • Druhé lístky 3.6%
  • Třetí lístky 3.1%
  • Čtvrté lístky 2.7%
  • Stonky 2.0%

Co každého napadne při čtení těchto řádků je, jak to, že po bílém čaji nelítám jako po obyčejném Darjeelingu. Očekáváme, že asi znáte tu situaci, když si dáte dva šálky dobře vyluhovaného Darjeelingu hned po sobě, a následující dvě hodiny Vás pak nic nezastaví. V případě bílého čaje se Vám to nestane, protože obsahuje také L-theanin, který zároveň Vaši mysl uklidňuje. L-theanin v bílém čaji působí společně s kofeinem tak, že budete soustředění, ale klidní zároveň.

L-theanin je také v obyčejném čaji, ale v případě bílého čaje je jeho koncentrace tak velká, že to poznáte. L-theanin je aminokyselina, která zvyšuje hladinu GBA, serotoninu a dopaminu. Tyto látky pozitivně regulují emoce, náladu, soustředění, pozornost a spánek. Dále pak energičnost, chuť k jídlu a další kognitivní schopnosti.

Bílý čaj taky obsahuje polyfenoly, EGCG, taniny, theaflaviny s pozitivními účinky na zdraví, jejichž koncentrace není u ostatních čajů významná.

Dargelling (2)

 

Darjeeling stříbrné jehličí: „vybrali“ Indové název Číňanům?

My Indům fandíme a jsme rádi, že šli cestou kvality a můžeme si vychutnávat taky bílý Darjeeling. Na druhou stranu se nemůžeme zbavit pocitu, že pojmenování čaje stejně jako ten legendární čínský čaj Silver Needle = stříbrné jehličí, nebyl to dobrý tah. Myslíme si, že to nebylo úplně nutné. Je více kvalitních bílých čajů, které mají vlastní názvy a k nimž se vážou legendy. Například bílá pivoňka, shou mei, sněžný drak, bílý čajový koláč, sněžné pupeny, jadeitový pilíř nebo malawiské paroží … proč ten indický název nemohl být aspoň Bílý Darjeeling …? :-). To, co je na stejném názvu však nejhorší je, že od Indického stříbrného jehličí čekám stejně dobrou chuť jako od čínského. Bohužel ono to tak není.

Je indický Darjeeling stříbrné jehličí stejně dobrý jako konkurenti?

Chuť čaje každý bude hodnotit jinak. Darjeeling stříbrné jehličky někomu bude chutnat a jiný bude očekávat něco více. Nicméně jde s klidem prohlásit, že Darjeeling stříbrné jehličky je hodně drahý v porovnání s tím, jaké další čaje můžete mít. Zde jsou námi vybrané čaje, s kterými jsme porovnávali

  • Himálajský patron – Darjeeling stříbrné jehličí – Indie – 490 Kč / 100 g
  • Glenbrun – Darjeeling stříbrné jehličí – Indie – odhad prodejní ceny 2 500 Kč / 100 g
  • Darjeeling Phuguri bílý čaj – Indie – 590 Kč / 100 g (viz Klásek tea)
  • Panitar bílý čaj – Nepál – 397 Kč / 100 g (viz Amana)
  • Baihao Yinzhen – stříbrné jehličí – Čína – 700 Kč / 100 g (viz třeba Amana)
29
29
29
29
https://cdn.myshoptet.com/usr/obchod.himalajskypatron.cz/user/documents/upload/Články/Darjeeling silver needle/Test - GlenBrun SN.jpg

Čínský Baihao Yinzhen stříbrné jehličí můžete brát jako jeden z nejzajímavějších bílých čajů, (respektive všech čajů vůbec). Chuť je super zajímavá a zároveň cena je přiměřená i přesto, že je to obrovská suma peněz za 100 g čaje.

Nepálský Panitar bílý čaj je zajímavá kombinace kvalitního bílého čaje za dostupnou cenu. Panitar má lehce hrubší chuť oproti všem ostatní bílým čajům v našem testu. Velmi jedná hrubost v chuti je podobná té, kterou známe Darjeelingských čajů. I přesto, ať už máte nebo nemáte rádi hrubou chuť vysokohorských čajů, za tu cenu to Panitaru rozhodně odpustíte.

Indický Darjeeling Phuguri bílý čaj není svinutý jako typ čaje stříbrné jehličí. Takže jeho výroba není tak pracná a odhadujeme, že se to musí projevovat i nižší cenou čaje. Chuťově už však spadá do průměrného bílého čaje, ale vidíme, že jeho cena už se skoro blíží slavnému čínskému stříbrnému jehličí. Mohli bychom říct, že Darjeeling Phuguri se chuťovou zajímavostí vyrovná čínským čajům, které stojí okolo 350 Kč / 100 g.

Indický Glenbrun Darjeeling stříbrné jehličí je extrém nejenom z pohledu ceny. Pokud si jej koupíte přes web čajové zahrady Glenbrun, budete s cenou včetně doručení a proclení někde kolem 3 200 Kč / 100 g. Odhadujeme, že pokud by někdo udělal obchodně zaměřený nákup, mohl by tento čaj prodávat okolo 2 500 Kč / 100 g. Tento čaj má řadu certifikací, jejich marketéři prodávají příběh čaje úžasným způsobem, čaj vypadá naprosto úžasně (mnohem lépe než slavný Baihao Yinzhen stříbrné jehličí), voní již zcela obyčejně (to už zajímavěji vůni má Panitar) a chuť … není tak špatná, je jemná, jdou z ní cítit ovocné tóny, ale rozhodně nejde ani trochu srovnávat s čínským Baihao Yinzhen stříbrné jehličí. Srovnávat chuť Glenbrunu a Panitaru už je spíše otázkou vkusu, ale pořád tyto dva čaje jde považovat za chuťové partnery. Jednoduše řečeno, pokud víte, co je uvnitř balení Glenbrun Darjeeling stříbrné jehličí, tak za to ty peníze nikdy nedáte!

Náš indický čaj Himálajský patron Darjeeling stříbrné jehličí je chuťově někde mezi Phuguri a Glenbrunem. Vyrazit výraznou chuť z čaje Phuguri je obtížné. Pokud dodržíte louhovací instrukce ke stříbrnému jehličí Himálajský patron (instrukce jsou zde), chuť z něj dostanete včetně nepatrných ovocných tónů. Ovocné tóny však rozhodně nebudou tak bohaté a jemné jako v případě stříbrného jehličí od Glenbrun. Nevýhodou patronského jehličí je skutečnost, že když jej budete louhovat i 5 minut, nebude chuť tak výrazná. Když jej však budete louhovat 10 minut, dostanete výraznější chuť, ale čaj bude již dřevnatý. Stříbrné jehličí, ať už Baihao Yinzhen nebo Glenbrun, nikdy dřevnaté nebudou, i když je budete louhovat 10 minut (což je ukazatel kvality čaje).

Darjeeling FF - výluh

Závěr čajového hodnocení

Myslíme si, že náš Himálajský patron Darjeeling stříbrné jehličí je relativně rozumný kompromis v porovnání s ostatními bílými Darjeelingy. Je jasné, že pokud si budete chtít dát bílý čaj na základě rozhodování pouze cena vs. kvalita, sáhnete pravděpodobně po jiných možnostech. To je i důvod, proč bílé Darjeelingy u nás nikdo neprodává.

My však nejsme normální obchod :-), naším cílem je získat lidi k pravidelnému dárcovství tzv. Himálajskému patronství a tím podporovat vzdělávání v Malém Tibetu. Taky cítíme povinnost Vám představit něco autentického a unikátního pro Indii, co nikde jinde nekoupíte, takže také cítíme povinnost Vám ukázat indické stříbrné jehličky (podle jakého klíče vybíráme zboží se dočtete zde). Vzdali jsme komerční potenciál tohoto čaje, prodáváme jej pouze s 10 % marží (takže vlastně zadarmo) a čekáme, že z toho bude rozšíření znalostí našich příznivců (omlouváme se Klásek Tea, že mu tím kazíme trh).

Na druhou stranu dělat si naděje, že i v případě slavného čínského Baihao Yinzhen stříbrného jehličí jim všechno od začátku pouze padalo do klína, je naivní. Bíle Darjeelingy si budou hledat svou cenu a jednou nám přinesou určitě něco unikátního.

  

Mám chuť zkusit bílý Darjeeling Stříbrné jehličí

 

Zdroje